Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Problem z lokomocją

Co jest przyczyną i jak zapobiegać przykrym objawom choroby lokomocyjnej?

Data publikacji: 2 lipca 2020, 10:43
Choroba lokomocyjna, inaczej zwana kinetozą, jest znana szczególnie wśród dzieci, ale występuje również u osób dorosłych, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to zespół objawów występujący najczęściej podczas jazdy samochodem, pociągiem, czy podczas rejsu statkiem (w tym przypadku znana jako choroba morska).

Spis treści:

Przestrzeganie pewnych zasad podczas transportu różnymi środkami, może ustrzec nas przed wystąpieniem wszystkich przykrych objawów choroby lokomocyjnej.

Przyczyna i objawy choroby lokomocyjnej

Główną przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak koordynacji wzroku i zmysłu równowagi jednocześnie. Dzieje się tak, kiedy nasz wzrok rejestruje zmianę otoczenia, czyli przesuwające się obrazy za oknem podczas jazdy środkiem transportu, przez co, nasz mózg interpretuje to jako ruch. Natomiast w tym samym czasie błędnik – zmysł równowagi, znajdujący się w przedsionku ślimaka, w uchu środkowym, nie rejestruje zmiany położenia ciała, lecz jedynie odczucia hamowania lub przyspieszania pojazdu. W tej sytuacji nasz mózg odbiera sprzeczne sygnały. Z jednej strony wzrok rejestruje zmianę otoczenia, z drugiej, nie dochodzi do istotnej zmiany położenia naszego ciała. Pojawiają się wówczas charakterystyczne objawy ze strony układu nerwowego. Początkowo odczuwamy zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, brak apetytu i dyskomfort towarzyszący ogólnemu złemu samopoczuciu. Później pojawiają się zawroty i ból głowy, nudności a czasem również wymioty. U niektórych może wystąpić nadmierna potliwość, szybsza akcja pracy serca, uczucie suchości w ustach lub nadmierne wydzielanie śliny (ślinotok) często zwiastujące późniejsze wymioty. Występowanie objawów kinetozy związane jest głównie ze stanem naszego układu nerwowego. Choroba lokomocyjna może często dawać nam się we znaki kiedy jesteśmy zmęczeni, niewyspani i przeciążeni psychicznie, np. w wyniku natłoku obowiązków służbowych.

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Mówi się potocznie – lepiej zapobiegać niż leczyć. W myśl tego stwierdzenia warto pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i naszych dzieci, przed wystąpieniem przykrych objawów choroby lokomocyjnej, jakiś czas przed samą podróżą. Zaleca się aby nie spożywać ciężkostrawnych posiłków, bogatych w dużą zawartość tłuszczów i węglowodanów. Nadmierne obciążenie układu pokarmowego, może nasilić ewentualne uczucie dyskomfortu, przyczyniając się do występowania mdłości i wymiotów podczas jazdy. Zadbajmy o to, aby nasz posiłek i posiłek naszych dzieci był lekkostrawny. Zrezygnujmy z niezdrowych przekąsek przed i podczas podróży – chipsów, słodyczy, napojów gazowanych i dań typu fast food. Starajmy się regularnie pić wodę, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny i imbiru lub herbatkę imbirową. Udowodniono, że kłącze imbiru ma naturalne właściwości zapobiegające mdłościom i złemu samopoczuciu związanych z chorobą lokomocyjną. Związki aromatyczne zawarte w imbirze – zingiberen oraz lecznicze żywice, zwłaszcza gingerol, który odpowiada za charakterystyczny ostry posmak imbiru, skutecznie pomagają zwalczać mdłości i wymioty. Poza tym imbir usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu reguluje prawidłową pracę układu pokarmowego, co ma również istotne znaczenie w zapobieganiu mdłościom i wymiotom. Zaleca się zatem, by stosować preparaty, które w swoim składzie zawierają wyciąg z kłącza imbiru. Może to być forma tabletki do połknięcia, syropu lub cukierków do ssania. Istotne jest aby spożyć preparat 30 minut przed planowaną podróżą.

Zasady zapobiegania chorobie lokomocyjnej w trakcie podróży

W trakcie podróży, należy również pamiętać o zachowaniu kilku zasad. Przede wszystkim, jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, powinniśmy wygodnie usiąść przodem do kierunku jazdy. Zadbajmy o odpowiednie i wygodne podparcie głowy, tak by ją ustabilizować. W trakcie podróży skupmy się aby patrzeć w jeden oddalony punkt, najlepiej na linii horyzontu. Starajmy się nie koncentrować na ruchomym i szybko migającym krajobrazie, gdyż może to wygenerować u nasz złe samopoczucie. Jeśli mamy możliwość wyboru miejsca w środku transportu, którym podróżujemy, wybierzmy takie by było ono najbardziej stabilne. W samolocie usiądźmy na wysokości skrzydeł, w autobusie, wybierzmy miejsce w miarę pośrodku, tak by nie siadać na kole. Podczas rejsu statkiem starajmy się znaleźć taki punkt, którym najmniej będziemy odczuwać kołysanie – okolice śródokręcia. Ważne jest, aby podróż przebiegała w nie za dusznym otoczeniu. Otwierajmy czasem okna lub używajmy klimatyzacji, aby umożliwić cyrkulację rześkiego powietrza. Starajmy się robić krótkie przerwy na świeżym powietrzu, by dotlenić nasz mózg. Podczas podróży starajmy się nie czytać i nie grać w gry, jeśli to sprawia, że pojawiają się przykre objawy choroby lokomocyjnej.

Wystąpienie i nasilenie objawów kinetozy jest indywidualne dla każdego, kto źle znosi podróże. Stopień i intensywność objawów mogą być związane z niewłaściwym przestrzeganiem zasad bezobjawowej podróży. Zacznijmy więc od zastosowania preparatów z wyciągiem z kłącza imbiru przed podróżą, gdy już kiedyś wystąpiły objawy choroby lokomocyjnej. Jeśli po ich zażyciu objawy nie miną, przy równoczesnym przestrzeganiu odpowiednich zasad w trakcie podróży, wówczas możemy sięgnąć po silniejsze preparaty dostępne bez recepty na bazie dimenhydrynatu. Jednakże środki te mają skutki uboczne w postaci zaburzeń koncentracji i motoryki, dając duże uczycie senności, dlatego nie są wskazane u osób, które prowadzą pojazd.

Adrianna Majewska

Powrót