Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Probiotyki a ciąża

Czy w trakcie ciąży można bezpiecznie stosować probiotyki?

Data publikacji: 2 października 2018, 09:00
Probiotyki to preparaty zawierające żywe kultury bakterii, uzupełniające naturalną florę bakteryjną jelit czy pochwy. Ich stosowanie jest zalecane np. w przebiegu antybiotykoterapii jako leki osłonowe czy przy nawracających infekcjach intymnych. W jakich innych sytuacjach warto przyjmować probiotyki w ciąży? Czy ich stosowanie jest bezpieczne dla rozwijającego się płodu?

Spis treści:

Czym są probiotyki?

Podstawowym celem stosowania probiotyków jest odbudowa naturalnej flory bakteryjnej jelit czy dróg rodnych. W przypadku jelit wspomagają proces trawienia, regulując pracę tego narządu zapobiegają występowaniu zarówno zaparć, jak i biegunek. W przypadku probiotyków ginekologicznych w ich skład wchodzą przede wszystkim bakterie wytwarzające kwas mlekowy. Jego obniżone pH utrudnia lub uniemożliwia rozwój patogenów odpowiedzialnych za rozwój infekcji intymnych.

Probiotyki można przyjmować w postaci zupełnie naturalnej z dietą lub jako suplementy diety czy środki farmaceutyczne. Najwięcej dobroczynnych bakterii możemy znaleźć w przetworach mlecznych, takich jak kefir, maślanka czy jogurty, a także w kiszonkach – kapuście i ogórkach. Gotowe preparaty są dostępne w postaci doustnych tabletek czy zawiesin, a te ginekologiczne również jako globulki czy żele dopochwowe.

Czytaj więcej w temacie: Poród naturalny - jak się do niego przygotować?

Czy warto stosować probiotyki w czasie ciąży?

Ciąża to czas intensywnych zmian hormonalnych. Utrzymujące się wysokie stężenie jednych z hormonów płciowych, estrogenów, odpowiada za produkcję i wydzielanie obfitego śluzu, co jest zjawiskiem fizjologicznym. Niestety, należy pamiętać, że taka wydzielina jest pożywką dla patogenów, które mogą wywołać infekcje. W związku z tym w czasie ciąży należy szczególnie zadbać o higienę intymną i stosować do mycia preparaty przeznaczone dla kobiet ciężarnych, a także regularnie wymieniać wkładki higieniczne. U pacjentek, u których mimo tych zabiegów dochodzi do nawrotów infekcji intymnych, warto rozważyć zastosowanie probiotyków ginekologicznych jako formy profilaktyki. Pamiętajmy, że w ciąży możliwości leczenia infekcji są  ograniczone, przez negatywny wpływ niektórych leków na rozwijający się płód, warto więc im zapobiegać.

Probiotyki stosowane w postaci doustnej mogą również pomóc w walce z uporczywymi zaparciami, z którymi boryka się wiele ciężarnych. Przyjęcie gotowych bakterii wspomaga proces trawienia, co usprawnia pracę jelit. Co ciekawe, w badaniach naukowych zaobserwowano także, że stosowanie probiotyków doustnych przez ciężarne oraz matki karmiące piersią, a następnie ich podawanie noworodkom i niemowlętom zmniejszyło liczbę zachorowań na atopowe zapalenie skóry u dzieci. W niektórych badaniach zaobserwowano podobny związek z innymi chorobami alergicznymi, takimi jak alergiczny nieżyt nosa.

Pamiętajmy jednak, że także w trakcie ciąży zachodzi czasem potrzeba stosowania probiotyków jako leków osłonowych, np. podczas antybiotykoterapii. Przyszłych mam nie omijają infekcje, które czasami wymagają zastosowania takiej formy terapii. Niestety, wadą antybiotyków jest również wyjaławianie prawidłowej flory bakteryjnej jelit, co może prowadzić np. do wystąpienia biegunki. Uzupełnianie flory następuje poprzez doustne przyjmowanie naturalnych lub gotowych probiotyków.

Czytaj więcej w temacie: Bezsenność w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Czy probiotyki w ciąży są bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy przyjmowanie żywych kultur bakterii, zwłaszcza w czasie ciąży, jest bezpieczne. Jak najbardziej! Pamiętajmy, że nie każda bakteria jest patogenem, a niektóre z nich to czynniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjmowanie nawet dużych ilości probiotyków nie jest w stanie wywołać jakiejkolwiek infekcji czy poważniejszej choroby.

Probiotyki stosowane doustnie, czy to ze względu na konieczność uzupełnienia flory bakteryjnej jelit, czy ze wskazań ginekologicznych, mogą być bezpiecznie stosowane u praktycznie wszystkich pacjentek. W przypadku infekcji intymnych preferowaną postacią są probiotyki dopochwowe w postaci kapsułek, globulek czy żeli. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. W innym przypadku, np. wystąpienia krwawień, niewydolności szyjki macicy czy przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, ich stosowanie zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Czytaj więcej w temacie: Sprawdzone sposoby na ciążowe mdłości

Lek. Katarzyna Wiak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót