Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Prezent nie musi być drogi, ale pomysłowy. Jak nie zawieść oczekiwań dziecka?

Dziecko a drogie gadżety

Data publikacji: 9 grudnia 2016, 02:26
Dzieci to jedne z najbardziej chłonnych grup konsumenckich – ich decyzje opierają się na emocjach, koszty ponoszą rodzice, a grupa rówieśnicza również ma nieoceniony wkład w pożądaniu konkretnego przedmiotu. Nie zawsze jednak rodziców stać na wszystko, co dziecko zobaczy w telewizji lub u kolegi. Co wtedy robić?

Po pierwsze: wychowanie

Co prawda w dzisiejszych czasach, gdy przekazy reklamowe atakują nas i nasze pociechy praktycznie co chwilę, jest to niezwykle trudne – warto jednak uczyć dziecko, że nie tylko rzeczy materialne mają znaczenie oraz że należy cieszyć się z drobnych, codziennych przyjemności. Zrozumienie tego w pełni zależne będzie od wieku dziecka, należy jednak pamiętać, że dziecko dorasta wraz z wartościami nabytymi w domu. Przy tym wszystkim należy odróżniać sytuację, gdy dziecko zasłużyło i chce jakiś wymarzony prezent, na który rodzica nie stać od zwykłej „zachcianki”. W obu przypadkach należy z dzieckiem rozmawiać i spokojnie i długo tłumaczyć, dlaczego nie może otrzymać wymarzonej zabawki/gadżetu.

Po drugie: nie zawsze drogie prezenty są najlepsze

Zwłaszcza w przypadku dzieci młodszych, które nie znają jeszcze wartości pieniądza, prezenty powinny być przede wszystkim duże lub pomysłowe. Dzieci lubią rzeczy efektowne i takie, którymi mogą bawić się na wiele różnych sposobów. Mimo wszystko bardzo wiele zależy od ukierunkowania dziecka – gdy wpoimy mu odpowiednie wartości, z ciekawej książki przygodowej może cieszyć się bardziej niż z najdroższego zestawu klocków.

Po trzecie: nic nie zastąpi rodzica

Nawet najdroższe prezenty z czasem odejdą w zapomnienie. Na całe życie pozostają wspomnienia z dzieciństwa i chwile spędzone z najważniejszymi osobami – rodzicami. Ekwiwalentem drogiego prezentu może być wspólne wyjście, zabawa, wyprawa, wspólne robienie rzeczy w domu połączone z drobiazgiem, który będzie dziecku o tym przypominał. Życie upływa w świecie, w którym pieniądze są bardzo ważne – nie są jednak najważniejsze i należy o tym pamiętać.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót