Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Prawdy i mity o farbowaniu włosów w ciąży

Piękna fryzura w ciąży

Data publikacji: 24 maja 2016, 15:27
W ciąży ciało kobiety zmienia się każdego dnia i nie wszystkie panie czują się z tym komfortowo. A co najlepiej poprawia samopoczucie? Wizyta w salonie fryzjerskim rzecz jasna! Tymczasem wokół pielęgnacji włosów w tym okresie, ich podcinania czy farbowania, narosło wiele mitów. Zatem wolno czy nie wolno farbować włosy w ciąży?

Szkodzi czy nie?

Otóż nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby jedną lub drugą tezę – nie ma więc 100% pewności czy zabieg ten szkodzi, czy nie szkodzi. Z pewnością farby do włosów zawierają wiele substancji, które nie są zdrowe dla ludzi w ogóle, dlatego tym bardziej powinnyśmy się powstrzymać od koloryzacji w I trymestrze ciąży. Takiego zdania są również lekarze ginekolodzy.

Jak farbować bezpiecznie

  • Po pierwsze, zaczekaj przynajmniej do 13. tygodnia ciąży.
  • Po drugie, używaj farb bez amoniaku i poinformuj przed zabiegiem fryzjera, że jesteś w stanie błogosławionym.
  • Po trzecie, kosmetyk przedostaje się do organizmu przez skórę i przez wdychanie oparów. Jeśli więc możesz zdecydować się tylko na pasemka, kolorowe refleksy czy rozjaśnienie końcówek, to wybierz raczej tę wersję niż trzymanie farby na głowie przez pół godziny.
  • Po czwarte, musisz mieć świadomość, że chociaż nie miałaś z tym problemu wcześniej, w ciąży może okazać się, że jesteś uczulona na któryś ze składników kosmetyku.

Co do wyziewów, przykrych zapachów – najpierw zastanów się czy to wytrzymasz, czy mdłości nie zmuszą Cię do zrezygnowania z koloryzacji w połowie jej trwania. Ponadto zwróć uwagę, w jakim pomieszczeniu farbujesz włosy – czy jest dobrze wentylowane i czy w tym samym czasie, obok Ciebie, nie odbywają się jeszcze trzy takie zabiegi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś czuła się piękna i zadbana będąc przy nadziei. Pamiętaj jednak, że dla bezpieczeństwa dziecka i własnego zdrowia, lepiej zachować zdrowy rozsądek.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót