Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Pomysły na wiosenny weekend z rodziną

Jak ciekawie spędzić rodzinny weekend wiosną?

Data publikacji: 10 maja 2019, 10:25
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my wraz z nią odczuwamy przypływ nowej energii i większą chęć do działania. To doskonały moment na zorganizowanie weekendowej rodzinnej wycieczki i relaks w otoczeniu natury. W parku, w lesie, ogrodzie lub na łące można doskonale się bawić i wartościowo spędzić razem czas – oto kilka inspiracji.

Spis treści:

Od poniedziałku do piątku często uciekamy myślami do wolnych dni, a kiedy już nadchodzą... wtedy brakuje nam pomysłu na to, jak zorganizować czas dla całej rodziny. Najmłodsi potrzebują sporej dawki ruchu i nowych przygód, dlatego warto zaplanować aktywności na świeżym powietrzu – i to nie tylko te sportowe – tym bardziej, że siedzenie wiosną w czterech ścianach byłoby wielką szkodą.

Rodzinny zielnik

Wiosną przyroda najwyraźniej pokazuje nam swoją moc, po zimowej szarudze kwitnące dookoła kwiaty i zieleniące się drzewa zachwycają każdego. Warto stworzyć z dziećmi zielnik, w którym umieścimy rośliny z najbliższej okolicy lub z miejsca rodzinnego weekendowego wypadu. To doskonały sposób na bezpośredni kontakt najmłodszych z naturą, uwrażliwienie ich na jej piękno i pokazanie biologicznej różnorodności. Tworzeniu zielnika powinny towarzyszyć rozmowy na temat zależności świata przyrody i świata ludzi oraz przestrzegania zasad dotyczących ochrony roślin i dbania o nie. Jeśli jesteśmy w miejscu wypełnionym gatunkami chronionymi, poprośmy dziecko, by wypełniło zielnik rysunkami lub posłużmy się aparatem fotograficznym – z pewnością maluch chętnie zabierze się za wykonywanie zdjęć.

Nagrywamy i pstrykamy

Rodzinny film lub teledysk? Sesja zdjęciowa w otoczeniu przyrody? Brzmi fantastycznie i wcale nie potrzeba do tego profesjonalnej ekipy – w każdym smartfonie jest przecież aparat z kamerą. Taki klip lub fotografie będą świetną pamiątką na długie lata i zapewnią wszystkim dobre wspomnienia. Można stworzyć film według własnego scenariusza lub teledysk do ulubionej piosenki dziecka – najważniejsze, by było radośnie, spontanicznie i z poczuciem humoru. Sesja zdjęciowa także nie musi być poważna i na serio, a fotografem mogą być kolejno wszyscy członkowie rodziny – liczy się to, by ich tworzeniu towarzyszyła dobra zabawa.

Eksperymenty i doświadczenia

Eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze są świetnym sposobem na ciekawe spędzenie czasu, także i w plenerze. W przydomowym ogrodzie warto zaplanować zabawy z wodą – przelewanie do różnych pojemników, sprawdzanie, co pływa, a co tonie, czy mieszanie z cieczą rozmaitych substancji to niezwykle proste, ale bardzo lubiane przez dzieci doświadczenia. W dodatku zabawa na dworze oznacza dla dorosłych mniej stresu przed potencjalnym bałaganem w domu – obie strony będą więc z tego pomysłu bardzo zadowolone.

Smakołyki pod chmurką

Wiosna to dobry czas na piknik, dlatego warto zabrać dzieci do parku, na łąkę lub na działkę do babci i odpocząć przy suto zastawionym... kocu. Przygotujcie z najmłodszymi ulubione smakołyki, a potem usiądźcie w ciepłych promieniach słońca, spacerujcie, oddychajcie świeżym powietrzem i korzystajcie z wolnego czasu pod chmurką. Warto zaopatrzyć się w specjalne maty, które uchronią przed zimnym podłożem, lub znaleźć miejsce ze stołami piknikowymi. Przyjęcie na świeżym powietrzu to dobra okazja na spotkania towarzyskie z rodziną i znajomymi – w większym gronie będzie jeszcze weselej. A może czas na pierwszego wiosennego grilla?

Plener artystyczny

Co powiecie na wiosenny plener malarski? To idealny pomysł dla małego artysty lub artystki. Jeśli mamy możliwość skorzystania z prawdziwych sztalug, będzie to dla dzieci dodatkowym atutem, ale wystarczy blok lub szkicownik, twardsza podkładka i przybory do malowania lub rysowania. Temat pracy – wiosna, oczywiście! Twórzcie z wyobraźni lub zainspirujcie się otoczeniem natury, a prace oprawcie w ramki i powieście w domu – będą przez długi czas przypominać o mile spędzonych chwilach.

Zawody sportowe

Rozegrajcie rodzinny mecz piłkarski, zorganizujcie wyścigi po łące lub zawody sportowe w parku, najlepiej w większym gronie. Pokażecie najmłodszym, że rywalizacja może być sympatyczna, przyjazna i z zasadami fair play, a od zwycięstwa ważniejsza jest dobra zabawa i wspólny czas. Ponadto dzięki tak spędzonym chwilom wdrożycie dzieci do aktywnego trybu życia i relaksu na sportowo. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie i powinien nam towarzyszyć każdego dnia.

Bez względu na wybór aktywności, najważniejsze, by wolny czas był wypełniony radością, rozmowami i zaangażowaniem. Spędźcie go razem tak, jak najbardziej lubicie, a niezapomniane wspomnienia i dużo pozytywnej energii będą gwarantowane.

Agnieszka Dyniakowska

Powrót