Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Opalenizna poza sezonem – czy nasza skóra to lubi?

Czy opalanie na solarium jest zdrowe?

Data publikacji: 2 lutego 2017, 03:31
Jesteś fanką opalenizny i nie chcesz się z niej rezygnować pomimo końca lata? A może parę minut pod lampami poprawia Ci nastrój? Opalanie na solarium ma wielu zwolenników, jednak lekarze nie zalecają tej formy relaksu. Zobacz, jak z niego korzystać, by zminimalizować jego negatywne działanie bez rezygnacji z plusów seansu pod lampami.

Minusy opalania w solarium

Jeszcze do niedawna uważano opalanie w solarium za całkowicie dla nas bezpieczne, a na pewno bezpieczniejsze od opalania w świetle słonecznym. Powstawanie zaczerwienienień, problemów skórnych, a nawet nowotworów przypisywano promieniowaniu UVB. Lampy montowane w łóżkach opalających emitują natomiast promieniowanie UVA. Z czasem okazało się, że to właśnie promieniowanie UVA, które dociera do głębszych warstw skóry, czyni większe szkody – niszcząc włókna kolagenowe i elastynę, co skutkuje utratą zdolności skóry do regeneracji, szybszym jej starzeniem i co najważniejsze, sprzyja rozwojowi nowotworów.  To wystarczyło, by solaria zostały oficjalnie uznane za szkodliwe. Jest jednak druga strona medalu – jeśli potrafimy korzystać z nich w umiarze, opalanie może być dla nas korzystne.

Plusy seansu pod lampami

Entuzjaści solarium podkreślają, że poza atrakcyjnym wyglądem poprawia im ono nastrój – podwyższa stężenie serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia. Poza tym pobudza ono wydzielanie hormonów i zwiększa syntezę witaminy D3, która odpowiada za prawidłową kondycję kośćca. Naświetlanie się jest także metodą zwalczania wielu chorób skóry, np. łuszczycy i trądziku. Na co więc zwrócić uwagę, by seans na solarium przyniósł nam  relaks i korzyść dla zdrowia? Zwróćmy uwagę na jakość i higienę łóżka opalającego, nie zapominajmy o założeniu okularów ochronnych oraz dostosujmy długość opalania do naszej karnacji oraz kondycji skóry.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót