Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWzrok

Okulary czy soczewki – co lepiej nosić?

Czy dla każdego z nas soczewki to wygodna alternatywa dla okularów?

Data publikacji: 17 stycznia 2019, 13:10
Osoby mające wady wzroku, które na co dzień muszą nosić szkła korekcyjne, w większości dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nie biorą pod uwagę funkcjonowania bez wygodnych dla nich soczewek, i tych, którzy nie wyobrażają sobie ich codziennego zakładania i zdejmowania. Czy więc soczewki to alternatywa dla okularów dla każdego? Czy może występują jakieś przeciwwskazania do ich używania?

Spis treści:

Zalety stosowania soczewek kontaktowych

Obecnie produkowane soczewki służą do korekcji praktycznie wszystkich najczęstszych wad wzroku – nie tylko krótkowzroczności i dalekowzroczności, ale także astygmatyzmu. Dla każdej osoby korzystającej na co dzień z soczewek kontaktowych podstawową zaletą ich stosowania jest ogromna wygoda. W odróżnieniu od tradycyjnych okularów nie brudzą się, nie parują, a także bezpiecznie można uprawiać w nich sport. Dodatkowo nie jest przy nich ograniczone pole widzenia i nie dochodzi do zmniejszania czy zwiększania obrazu, zwłaszcza w bocznych częściach pola widzenia, jak to się dzieje w przypadku okularów. Ponadto po soczewki kontaktowe powinny również sięgać osoby z dużą różnicą wad pomiędzy oczami. W tej sytuacji trudno jest dopasować odpowiednie okulary, a jeśli nawet się to uda, to różnica grubości szkieł przykuwa uwagę i często jest po prostu nieestetyczna.

Wiele osób nieprzychylnie nastawionych do soczewek używa argumentu, że soczewki uniemożliwiają „oddychanie” oka. Prawda jest jednak taka, że na przestrzeni lat postęp technologii ich produkcji był ogromny. Początkowo były wykonywane ze szkła, później z tworzyw sztucznych, a z czasem z bardziej miękkich materiałów, jak hydrożele. Aktualnie nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe gwarantują nie tylko wygodę, ale także zapewniają przepuszczalność tlenu.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Niektórzy z nas mimo chęci noszenia na co dzień soczewek kontaktowych nie są w stanie tego robić. Problemem są u nich oczy bardzo wrażliwe na dotyk. Wielu okulistów zaleca pacjentom, by na początku swojej przygody z soczewkami, kiedy dopiero uczą się ich używać, stosowali przed założeniem środki znieczulające powierzchnię oka. Większość osób nabiera wówczas doświadczenia, a także przełamuje swoje bariery psychiczne i może bez problemu odstawić lek. Niestety inni nawet po udanym założeniu soczewek odczuwają drażnienie struktur oka, więc siłą rzeczy są zmuszeni do powrotu do tradycyjnych okularów.

Z soczewek kontaktowych powinny zrezygnować także osoby mające tendencję do nawracających zapaleń spojówek. Mogą być one wywoływane np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne nasłonecznienie czy wiatr. Okresowo, wiosną czy latem, z soczewek powinny zrezygnować także osoby z alergicznym zapaleniem spojówek. Sztuczny materiał sprzyja przyleganiu do jego powierzchni pyłków roślin, które są najczęstszym alergenem odpowiedzialnym za wystąpienie objawów.

Wiele osób zastanawia się również, czy przeciwwskazaniem do noszenia soczewek jest wiek dziecięcy. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Czasem okaże się, że 10-latek jest w stanie dużo lepiej dostosować się do ścisłych wymogów higienicznych niż np. 15-latek. U dzieci jednak zawsze konieczna jest wizyta u okulisty, który po rozmowie z opiekunami i badaniu podejmie ostateczną decyzję co do możliwości noszenia przez dziecko soczewek.

Higiena przy stosowaniu soczewek kontaktowych

Pamiętajmy, że decydując się na soczewki kontaktowe, należy zawsze dbać o higienę ich stosowania. Nawet mimo dokładnego mycia rąk przed każdym założeniem i tak do worka spojówkowego trafiają liczne patogeny, które mogłyby stać się przyczyną zakażenia, dlatego należy to ryzyko minimalizować. Po umyciu rąk osuszajmy je jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Tradycyjne soczewki kontaktowe są przeznaczone do użytku wyłącznie w ciągu dnia, co oznacza, że spanie w soczewkach kontaktowych jest przeciwwskazane. Powierzchnia naszych oczu w ciągu nocy może się przesuszać, co byłoby potęgowane przez soczewki. Stąd już prosta droga do uszkodzeń struktur oka i otwarcia drogi do wnikania patogenów i rozwoju infekcji. W ciągu nocy soczewki muszą być przechowywane w specjalnych pojemniczkach, w płynach o właściwościach odkażających. W żadnym wypadku nie mogą one zostać zanurzone w wodzie, czy to mineralnej, czy kranowej.

Soczewki kontaktowe a urazy oka

Nieumiejętne zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych niewątpliwie może prowadzić do uszkodzeń spojówek i innych struktur oka. Dlatego też jeśli nie możemy we własnym zakresie opanować techniki zakładania i zdejmowania soczewek, należy bezwzględnie skonsultować się z okulistą lub optykiem, którzy mogą polecić sposoby ułatwiające te czynności.

Urazom oka podczas stosowania soczewek kontaktowych może sprzyjać także nadmierne wysuszanie powierzchni oka. Obecność soczewki u wielu osób sprzyja nadmiernemu parowaniu filmu łzowego, który stanowi jedną z barier ochronnych oka. Wówczas konieczne może być u nich stosowanie preparatów „sztucznych łez”, choć w przypadku ich zakupu zawsze należy się upewnić, czy ich składniki nie uszkadzają struktury soczewek.

Lek. Krzysztof Pawlak

Powrót