Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Modny nastolatek – czy ingerować w strój dziecka?

Moda dla nastolatków – kiedy modny nastolatek przesadza ze swoim ubiorem?

Data publikacji: 9 lutego 2016, 11:10
Okres dojrzewania to trudny moment zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Bunt nastolatka może objawiać się na wiele sposobów. Czasami pojawiają się kłopoty z codzienną komunikacją z dzieckiem, czasami w grę wchodzą poważniejsze wybryki pociechy, kłopoty z prawem, a czasami w domu po prostu pojawia się... modny nastolatek. Bardzo często dzieci próbują zamanifestować swoją odrębność za pomocą stylu ubierania się. Czy młoda osoba, która zbytnio zaczyna przejmować się swoim wyglądem, może mieć z tego względu problemy, a wręcz czy sama może takowe stwarzać?
Moda dla nastolatków – czy modny nastolatek to problem – rodzinazdrowia.pl

Czym jest moda dla nastolatków? Czym modny nastolatek się inspiruje?​

Część nastolatków lubi wyróżniać się z tłumu. Dotyczy to przede wszystkim dziewczyn, jednak w ostatnich latach „moda na modę” dosięgła także chłopców. Wiele osób inspiruje się stylizacjami z czasopism modowych lub śledzi blogi popularnych szafiarek. Czym jest moda dla nastolatków? Odpowiednie stylizacje pomagają im nie tyle wyrazić siebie, ile pokazać, że są na topie i znają najnowsze trendy, a przy okazji chwalą się, że ich stać na nowe ciuchy. Odzież znanych marek nie kosztuje grosze, a najczęściej za zakupy płacą rodzice, a nie dzieci. W takim przypadku warto wprowadzić limity na kupno nowych ubrań lub zachęcić dziecko do tego, by samo na nie zarobiło, na przykład pomagając sąsiadowi przy pracach w ogrodzie.

Modne nastolatki czy członkowie subkultur?​

nastoletni trendsetterzy - rodzinazdrowia.plJedni wykorzystują modę, aby pokazać, że są trendy, inni z kolei traktują własne stylizacje jako demonstrację przynależności do subkultur młodzieżowych (m.in. emo, gotyk, grunge, hip-hop itp.). Bez obaw. Wszyscy kiedyś przechodziliśmy przez okres fascynacji danym zespołem muzycznym lub światopoglądem, ale zdecydowana większość z tego wyrasta. Poza tym jeśli ubiór dziecka nie narusza zasad dobrego smaku oraz nie obraża niczyich uczuć, to nie ma powodów do zmartwień. W przypadku ciuchów związanych z subkulturą bywa różnie. Nie zawsze spodnie niskie w kroku czy skórzana kurtka nabita ćwiekami znajdą aprobatę - chociażby wśród nauczycieli. Niemniej, w porównaniu z tym co zakładają na siebie modne nastolatki, członkowie subkultur zazwyczaj wydają się mało oryginalni.

Moda nastolatków – kiedy ingerować w strój modnego nastolatka?​

Pamiętajmy, że poprzez strój wyrażamy siebie i swoje zainteresowania. Nie ingerujmy w to, co dziecko na siebie zakłada, jeśli są to stylizacje czyste, schludne oraz dopasowane do sytuacji. Czasami pozwólmy nastolatkowi ubrać się bardziej oryginalnie na spotkanie z przyjaciółmi czy koncert. Reguła jest jedna – moda nastolatków na szkolnych korytarzach powinna być zgodna z regulaminem szkoły i dopasowana do wieku dziecka. Zbyt krótkie spódniczki, duże dekolty, prowokacyjne lub dwuznaczne napisy na koszulkach mogą być przyczyną problemów dziecka z nauczycielami. Moda dla nastolatków jest ważna, jednak nawet w tej kwestii trzeba przestrzegać kilku zasad. Jeśli problemem jest zbyt duża kwota, którą dziecko wydaje na zakupy, wtedy warto wprowadzić zasadę, iż rodzice kupują jedynie potrzebne rzeczy (kurtka, buty itp.), natomiast resztę przyjemności pociecha musi pokryć z własnego kieszonkowego.

Modny nastolatek, modny rodzic​

modny rodzic - modne dziecko - rodzinazdrowia.plMimo iż moda nastolatków potrafi czasami przyprawić o ból głowy ich rodziców, to nie warto ingerować w strój dziecka jedynie dlatego, że nie podoba nam się jego styl ubierania się. Moda dla nastolatków to sposób demonstracji własnej odrębności i powinniśmy to uszanować, o ile stylizacje pociechy nie są prowokacyjne i wyzywające. Co więcej, modny nastolatek może posłużyć rodzicom radą w sprawie wyboru ubrania. Skoro moda dla nastolatków jest taka ważna, to dlaczego nie skorzystać z pomocy pociechy przy kompletowaniu zawartości szafy? Modne nastolatki mogą stanowić dobrą motywację dla swoich rodziców i sprawić, że także oni zaczną przywiązywać większą uwagę do tego, co na siebie zakładają. Domowe metamorfozy na pewno będą niezłą okazją do zabawy oraz spędzenia większej ilości czasu z dzieckiem.

 

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót