Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Obsesja szczupłej sylwetki w ciąży. Z jakim wiąże się ryzykiem?

Skutki odchudzania w ciąży

Data publikacji: 1 lutego 2017, 02:41
Do tej pory ukazało się wiele badań, które niosą zupełnie różny przekaz - raz mówi się, że odchudzanie w ciąży jest dozwolone, innym że kategorycznie zabronione. Spoglądając chłodnym okiem na te doniesienia rozważmy, jakie są skutki odchudzania w ciąży? Wiele zależy od sposobu odchudzania, bowiem nieodpowiednia dieta może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje dla rozwoju dziecka.

Odchudzanie na początku ciąży

Początek ciąży jest czasem szczególnym dla każdej kobiety. To również czas zmian adaptacyjnych dla organizmu i konieczność dostarczenia do rozwijającego się płodu niezbędnej ilości związków energetycznych. Odchudzanie na początku ciąży nie jest więc dobrym pomysłem. Forsowne ćwiczenia i zbyt duży wysiłek matki mogą doprowadzić nawet do poronienia. Podczas intensywnych ćwiczeń może dojść także do zwiększonej temperatury ciała, co może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Należy zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu w celu zapewnienia dostarczenia odpowiedniej ilości krwi do rozwijającego się płodu.

Ćwiczenia odchudzające w ciąży

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ćwiczeń dedykowanych dla kobiet w ciąży. Podczas wysiłku fizycznego, tlen preferencyjnie dostarczany jest do serca i mięśni, a w konsekwencji mniejsza jego ilość będzie dostarczana do rozwijającego się płodu. Z tego powodu zaleca się stosowanie mało forsownych ćwiczeń. Dźwiganie ciężarów może przyczynić się do nadwyrężenia kręgosłupa - przyjmuje się, że ciężarna kobieta nie powinna podnosić więcej jak 5 kilogramów. Ćwiczenia, które odbywają się w pozycji „na plecach” mogą także spowodować ucisk na żyłę główną dolną przez macicę, co z kolei może dać objawy niewydolności krążenia.

Dieta dla ciężarnych z nadwagą

Pożywienie, które nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych może być zagrażające dla prawidłowego rozwoju płodu. Dieta dla ciężarnych z nadwagą, powinna być przede wszystkim zdrowa, zawierająca jak najwięcej naturalnych składników i odpowiednio zbilansowana, tak aby dostarczyć do rozwijającego się dziecka wystarczają ilość witamin, minerałów, a także białek, węglowodanów i tłuszczów. Konsekwencją nieodpowiedniej diety jest między innymi ograniczone wzrastanie płodu. Przy zbyt dużej podaży wysoko energetycznych związków może z kolei dojść do zbyt dużej masy urodzeniowej noworodka, efektem czego może zaistnieć konieczność wykonania cięcia cesarskiego.  

Obsesyjne dążenie do uzyskania szczupłej sylwetki przed samą ciążą, a także zbyt intensywne ćwiczenia w jej trakcie mogą przynieść poważne konsekwencje. Niewydolność krążenia, poronienie, mała masa urodzeniowa dziecka, nagły poród, urazy kręgosłupa czy też upadki, to sytuacje z których wystąpieniem trzeba się liczyć w okresie ciąży. Ważne, aby aktywność fizyczna w tym czasie była zachowana we właściwych proporcjach.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót