Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Objawy uzależnienia od komputera i internetu. Jak pomóc dziecku?

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od komputera?

Data publikacji: 31 stycznia 2017, 02:54
Większość dzieci spędza zbyt dużo czasu przed ekranem monitora żyjąc w internetowym świecie, co często prowadzi do uzależnień. Dzieci uwielbiają grać w gry komputerowe oraz komunikować się za pomocą portali społecznościowych. Wykorzystywanie komputera do nauki schodzi często na dalszy plan. Co zrobić, żeby dziecko wróciło do realnego świata?

Zachowanie dziecka, które powinno nas zaniepokoić

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że uzależnienie od komputera czy gier komputerowych to pewnego rodzaju wołanie o pomoc, zainteresowanie. Powinniśmy przyjrzeć się, ile czasu dziecko spędza przy komputerze i czy przez to zaniedbuje swoje obowiązki domowe bądź szkolne. Warto zwrócić uwagę na to, czym pochłonięte jest nasze dziecko w internetowym świecie, na jakie strony najczęściej wchodzi, w jakie gry najczęściej gra. I co z innymi zainteresowaniami dziecka? Co lubi robić? Czy jest coś, co wciąga go tak samo jak wirtualny świat? A może przez to, że spędza sporo czasu przy komputerze zrezygnowało z zajęć, które do tej pory sprawiały mu radość?

Moje dziecko jest uzależnione od komputera – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Kiedy dojdziemy do wniosku, że ilość czasu dziecka przy komputerze jest zbyt duża oraz zauważymy, że kiedy próbujemy mu ograniczyć czas spędzony przy ekranie ono reaguje frustracją bądź złością, możemy przypuszczać, że nasze dziecko z dużym prawdopodobieństwem może być uzależnione od komputera. Dodatkowymi objawami fizycznymi wskazującymi na uzależnienie jest także bezsenność, nadmierne napięcie mięśniowe czy bóle pleców.

Jak powinniśmy postępować, gdy odkryjemy, że nasze dziecko jest uzależnione od komputera?

W takim wypadku powinniśmy przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem na ten temat, tłumacząc cierpliwie, czym jest uzależnienie od komputera i internetu i jakie niesie za sobą konsekwencję. Znając zainteresowania dziecka, możemy zachęcić go do innej, ciekawej formy spędzenia wolnego czasu. Możemy także wspólnie wybrać zajęcia, w których dziecko mogłoby regularnie uczestniczyć. Może warto wybrać się na coś wspólnie, całą rodziną? Z pewnością skorzysta na tym zarówno zapracowany tato, jak i pochłonięta obowiązkami mama, a dziecko uwolni się od ekranu i spędzi przyjemny czas z rodzicami.

Czy uzależnienie od komputera wśród dzieci można leczyć?

Leczenie uzależnienia od internetu jest stosowane w skrajnych przypadkach, kiedy rozmowy i pomoc ze strony rodziców nie zmieniają sytuacji. Wówczas warto udać się z dzieckiem do specjalisty psychologa, który dopasuje odpowiednią terapię polegającą głównie na nauce zdrowych zachowań związanych z korzystaniem internetu, co w konsekwencji prowadzić będzie także do zmiany trybu życia dziecka

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.
Przeczytaj również