Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaStyl

No shave november - zarośnięci mężczyźni walczą z rakiem prostaty

Movember, czyli listopad bez golenia. Jak dołączyć do akcji?

Data publikacji: 22 listopada 2016, 02:22
„No shave november” można przetłumaczyć krótko: „Listopad miesiącem bez golenia się”. To nowa akcja, o której coraz głośniej robi się także w Polsce. Na czym dokładnie polega?

Movember a rak prostaty

„No shave november” to męska odpowiedź na październikową walkę kobiet z rakiem piersi, podczas której płeć piękna m.in. przypina sobie w widocznym miejscu różową wstążkę, mającą na celu propagowanie profilaktyki, wykrywanie oraz leczenie raka piersi. W męskim odpowiedniku tej akcji, zapoznaje się ludzi z problematyką raka jąder i prostaty oraz promuje zdrowy tryb życia. Symbolem tego przedsięwzięcia jest….wąs.

Wąsopad, czyli listopad bez maszynki do golenia

Akcja narodziła się w 1999 roku w Australii, gdzie zwano ją początkowo „Movember” (od zbitki angielskich słów „moustache” – wąsy i „November” – listopad). Mężczyźni, którzy brali w niej udział przez cały listopad nie golili wąsów. Zwyczaj szybko się rozprzestrzenił. A z czasem pojawiły się i inne jego nazwy. „No Shave November”, „Wąsopad”, „Listopad bez maszynki do golenia” to tylko kilka z nich. Zasada pozostała ta sama: przez 30 dni mężczyźni nie usuwają ze swojego ciała ani jednego włoska.

Popularność akcji stale rośnie – np. wśród emotek komunikatora Skype znajduje się „buźka”Movember. W Polsce z kolei podczas Movember Polska 2015 zorganizowano np. bieg „dla jaj”.

Dorota Kalinowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót