Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Dieta 1000 kalorii – sposób na życie

Czy dieta 1000 kalorii jest zdrowa?

Data publikacji: 18 lutego 2016, 14:03
Ileż to razy staraliście się schudnąć, stosując wszelkiego rodzaju diety? Jeśli czytacie ten artykuł, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo wszystko nie udało wam się zgubić zbędnych kilogramów. Jak dowodzą badania, jedynie 15-20% osób borykających się z nadwagą odnosi sukces w walce z nadprogramowym tłuszczykiem. Czy dieta 1000 kalorii, określana przez niektórych mianem „diety głodówkowej”, jest w stanie to zmienić? Prawdopodobnie tak, jednakże wymaga to rozważenia wszystkich „za” i „przeciw” jej stosowania.
dieta 1000 kalorii co jeść - rodzinazdrowia.pl

Dieta 1000 kalorii co jeść? Zalecane posiłki

Zanim przystąpimy do stosowania diety 1000 kalorii, powinniśmy określić nie tylko ilość, ale również rodzaj spożywanych produktów. Najlepiej ustalić to w formie tygodniowej rozpiski przewidującej co i kiedy będziemy spożywać. W naszej diecie powinny zagościć przede wszystkim owoce i warzywa, jednak nie możemy popadać przy tym w skrajność – co jakiś czas powinniśmy spożywać produkty obfite w białko, nawet jeśli sprawi to, że nieznacznie przekroczymy dzienny limit kalorii. Zalecane posiłki w diecie 1000 kalorii nie muszą być przy tym nudne – możemy przygotować je na parze bądź na patelni. Najważniejsze, żeby były przyrządzone bez użycia tłuszczu i z ograniczoną ilością soli.

Czy dieta 1000 kalorii jest zdrowa?

Wiele zależy od tego, co i w jaki sposób jemy. Podstawą funkcjonowania ludzkiego organizmu jest białko oraz witaminy, co nie oznacza, że powinniśmy rezygnować ze spożywania węglowodanów czy tłuszczów. Stosując dietę 1000 kalorii możemy odżywiać się zdrowo i równocześnie chudnąć. Niemniej największą zaletą i jednocześnie wadą diety 1000 kalorii okazują się… kalorie. Zdrowy organizm, w zależności od płci i rodzaju wykonywanej na co dzień pracy, potrzebuje od 2000-4000 kalorii. Jak sami widzicie, dieta 1000 kalorii jest znaczną redukcją tej dawki. W związku z tym nie powinniśmy stosować jej dłużej niż przez około 2-3 tygodnie. Później należy na jakiś czas jej zaprzestać, zwiększając stopniowo dawkę dostarczanych organizmowi wartości odżywczych. Tylko w tym wypadku dieta 1000 kalorii jest zdrowa i bezpieczna.

Efekty stosowania diety 1000 kalorii

Jak to często bywa, efekty stosowania diety 1000 kalorii mogą być różne. Przy prawidłowym jej stosowaniu i dbaniu o to, by nie brakowało w niej żadnych wartości odżywczych, na pewno uda nam się znacznie zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Przy tym powinniśmy zachować ogólne zdrowie organizmu, które w przypadku drastycznych diet potrafi być zagrożone. Jeśli podejdziemy do zagadnienia zbyt rygorystycznie lub lekceważąco i nie będziemy należycie przestrzegać zaleceń diety, może to doprowadzić do problemów ze skórą, włosami, paznokciami, a nawet organami wewnętrznymi. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy stosując dietę 1000 kalorii, a także na to, czy nie przekraczamy lub nie zaniżamy znacząco zalecanej dawki kalorycznej. W przeciwnym razie całość nie ma zwyczajnie sensu i może okazać się tylko kolejną nieudaną próbą schudnięcia.

Paweł Karwowski
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.