Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Niezwykła moc żurawiny!

Poznaj właściwości lecznicze żurawiny

Data publikacji: 6 lutego 2018, 09:00
Żurawina (Oxycoccus) to roślina wieloletnia, należąca do gatunku wrzosowatych. W Polsce rośnie dziko, lecz w wielu rejonach na świecie stała się rośliną uprawną, głównie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Z zewnątrz jej owoce wyglądają niepozornie, lecz w środku kryją w sobie dużo cennych związków, których ilość jest zależna od odmiany, miejsca uprawy oraz sposobu przechowywania.

Spis treści:

Znaczenie w medycynie ludowej

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej stosowali żurawinę w leczeniu przeziębień, chorób gardła, dolegliwości reumatycznych oraz do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego, w tym żołądka, jelit oraz trzustki. Wówczas żurawina była jednym z nielicznych pokarmów likwidujących osłabienie, awitaminozę oraz regulujących ciśnienie krwi. Obecnie wiadomo, że na tak liczne zastosowania miał wpływ bogaty skład chemiczny, dzięki któremu również w dzisiejszych czasach zaliczana jest do roślin leczniczych.

Drogocenny skład chemiczny

W owocach żurawiny znajdziemy duże ilości witaminy C, bo aż 11 mg w 100 g owoców, pokłady witamin z grupy B, E oraz A, a także liczne składniki mineralne: miedź, cynk, jod, magnez, kobalt, molibden, mangan, żelazo, wapń, glin oraz srebro. W składzie chemicznym dominują cukry (fruktoza, sacharoza i galaktoza), kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, galusowy i chinowy), a także związki antyoksydacyjne, tj. flawonoidy i polifenole.

Żurawina a kalorie

Mimo dużej zawartości cukrów żurawina jest produktem niskokalorycznym. Owoce suszone posiadają jedynie 46 kcal w 100 g, a pod względem wartości odżywczej zawierają 0 g tłuszczu, 12 g węglowodanów i 5 g błonnika pokarmowego, dlatego stanowią dobrą przekąskę dla osób dbających o linię.

Właściwości lecznicze żurawiny

Żurawina posiada wiele bioaktywnych fitozwiązków, które biorą udział w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego, a tym samym są pomocne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie i nowotwory. Wśród owoców zajmuje pierwsze miejsce pod względem zawartości związków fenolowych i całkowitej pojemności przeciwutleniającej, dzięki czemu posiada wyższą aktywność antyoksydacyjną niż inne owoce, takie jak jabłka, winogrona, truskawki i banany. Chemiczna budowa flawonoidów oparta jest na szkielecie flawonu. Flawonole różnią się między sobą jedynie rodzajem i liczbą podstawników. Związki te zapobiegają utlenianiu cholesterolu i zmniejszają ryzyko zapychania naczyń krwionośnych. Dodatkowo warto wiedzieć, że zapobiegają także powstawaniu infekcji bakteryjnych, w tym układu moczowego. Jedną z ważniejszych substancji, w które bogata jest żurawina, są proantocyjanidyny (PAC), które hamują przyleganie adhezyn bakterii Helicobacter pylori do ścian żołądka, dzięki czemu zmniejszają stany zapalne i ryzyko pojawienia się raka żołądka. Warto zaznaczyć, że PAC podobnie działają w jamie ustnej, gdyż utrudniają osadzanie się bakterii na płytce nazębnej. Dzięki temu chronią przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia.

Wybierz postać żurawiny dla siebie!

Na rynku istnieje wiele produktów na bazie żurawiny, w tym suszona żurawina, ekstrakty, soki i różnorodne preparaty farmaceutyczne (przybierające np. postać proszków). Dostępna jest również żurawina w tabletkach. Spożycie żurawiny niemal w każdej postaci może działać profilaktycznie w ochronie przed bakteriami i wolnymi rodnikami, lecz największą ilość przeciwutleniaczy posiada sok ze świeżej żurawiny. Udowodniono, że codzienne spożycie zagęszczonego soku z żurawiny zwiększa pojemność antyoksydacyjną ustroju i obniża stężenie złego cholesterolu. Tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych.

Co zrobić z żurawiny?

Żurawina, szczególnie suszona, nadaje się do przygotowania zarówno potraw słodkich, jak i wytrawnych. Cukiernicy chętnie dodają ją do ciast, tart i muffinek, a kucharze do farszów mięsnych, pasztetów, sosów i sałatek. Zastosowanie suszonej żurawiny w kuchni jest szerokie ze względu na to, że stanowi ciekawy, a zarazem zdrowy dodatek smakowy, dlatego warto włączyć ją do swojej diety.

Małgorzata Cyran

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót