Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Nietolerancja mleka u niemowląt. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Jakie są objawy nietolerancji mleka krowiego u niemowląt?

Data publikacji: 8 kwietnia 2017, 01:29
Objawy nietolerancji mleka krowiego u niemowląt występują stosunkowo często. Co ciekawe, objawy te mogą być różnie wyrażone u wielu dzieci. Najczęściej występują bóle kolkowe brzuszka, biegunki i nadmierny płacz, którym dziecko sygnalizuje problem. Bardzo ważnym jest, aby rodzice umieli skorelować wystąpienie objawów ze zjedzeniem konkretnego posiłku. Przedłużająca się biegunka może doprowadzić do odwodnienia i groźnych zaburzeń elektrolitowych. Objawy nietolerancji mleka krowiego mogą być spowodowane niedoborem enzymu – laktazy lub nietolerancją jego białek.

Nietolerancja białka mleka

Nietolerancja białek mleka krowiego najczęściej daje objawy ze strony skóry oraz układu pokarmowego. Problemy skórne to głównie wysypka, która może pojawiać się nawet na całym ciele. Objawy te są spowodowane nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, który niewłaściwie rozpoznaje białka zawarte w mleku. Nietolerancja białek mleka może także dawać objawy ze strony układu pokarmowego.

Alergia na mleko krowie u niemowlaka

Alergia na mleko krowie u niemowlaka to częsta przypadłość. Chociaż karmienie piersią chroni przed występowaniem objawów alergii, to nie daje jednak gwarancji, że u dziecka nie pojawią się charakterystyczne symptomy. W przypadku powtarzających się objawów kobieta karmiąca piersią dziecko również powinna zrezygnować ze spożywania mleka krowiego. Przedłużające się objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, który wykona odpowiednie badania w kierunku nietolerancji i alergii na białko mleka krowiego.

Kiedy niemowlę nie chce pić mleka…

Przede wszystkim należy uważnie zaobserwować, czy niemowlę nie chce pić mleka jednorazowo, czy sytuacja ta powtarza się. Jednorazowa niechęć nie powinna nas niepokoić. Jeśli niemowlę nie chce pić mleka przez dłuższy czas, może być to wskazaniem do zmiany diety i wprowadzenia nowych pokarmów (zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi danego wieku dziecka). Jeśli niemowlę nie chce pić mleka, to nie powinno się go zmuszać do spożywania pokarmu za wszelką ceną.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót