Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Nieświeży oddech – jak go uniknąć?

Halitoza, czyli przykry zapach z ust – poznaj objawy oraz jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust

Data publikacji: 28 kwietnia 2016, 08:18
Halitoza, czyli przykry zapach z ust, to przypadłość, która rzadko oznacza chorobę, ale jest zdecydowanie nieprzyjemna podczas kontaktu z otoczeniem. W rzeczywistości może nie wymagać leczenia, a jedynie dbania o stan jamy ustnej. Jednak co zrobić, jeśli regularne mycie zębów nie pomaga?
Halitoza – przykry zapach z ust – rodzinazdrowia.pl

Halitoza – objawy i przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Oczywistym objawem halitozy jest nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyn nieświeżego oddechu w pierwszej kolejności należałoby szukać u stomatologa. W większości przypadków znajdują się one w jamie ustnej, którą zasiedlają szczepy bakterii. To właśnie te ostatnie wywołują nieprzyjemny zapach z ust.

Do przyczyn nieświeżego oddechu należą:

  • ubytki w zębach,
  • stany zapalne dziąseł i choroby przyzębia (w przypadku zakażeń bakteryjnych przyzębia może występować nieprzyjemny zapach z ust, w wyniku procesu rozkładu tkanek przez bakterie),
  • suchość w ustach.

Innymi przyczynami nieświeżego oddechu bywają schorzenia gardła i zatok. Jeżeli źródło problemu leży w zapaleniu migdałków, to pozbycie się przykrego zapachu z jamy ustnej będzie niemożliwe bez ich wyleczenia. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u laryngologa, który wykluczy inne przyczyny halitozy, takie jak zapalenie błony śluzowej gardła czy grzybicze zapalenie zatok przynosowych, które również sprzyjają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu.

Czy leczenie halitozy może być skuteczne?

Leczenie halitozy polega głównie na regularnym i prawidłowym dbaniu o jamę ustną. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty. Nie można też zapominać o korzystaniu z nici dentystycznych, płukanek do ust, a także oczyszczaniu języka i przestrzeni między zębami. Przyda się również irygator, szczególnie w przypadku chorób przyzębia. Dzięki niemu dokładnie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy?

Sposoby na nieświeży oddech to między innymi:

  • żucie gumy,
  • przegryzanie naci pietruszki,
  • picie wody.

Jeżeli te metody zawiodą, należy zapytać o radę specjalistę. W pierwszej kolejności warto udać się do stomatologa, który stwierdzi, czy nieprzyjemny zapach z ust nie jest powiązany z chorobą zębów lub dziąseł. 

 

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót