Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Naturalne olejki eteryczne – odpręż umysł i ciało

Naturalne olejki eteryczne to doskonały sposób na uwolnienie się od codziennych trosk

Data publikacji: 15 stycznia 2016, 09:12
W zdrowym ciele zdrowy duch – to powiedzenie zyskuje w dzisiejszych czasach szczególnie na wartości. Coraz więcej ludzi decyduje się na zdrowy, aktywny tryb życia. Zarówno nasz organizm, jak i umysł potrzebują jednak równie dużej dawki wysiłku fizycznego, co klasycznego relaksu, by regenerować się na bieżąco i na swój sposób resetować się. Nie tylko osoby aktywne docenią jednak korzyść, jaka płynie ze stosowania olejków eterycznych. Mają one naprawdę wiele zastosowań i w zależności od tego, z czego zostały zrobione, mogą różnie oddziaływać na nasze ciało i zmysły. Jednak w każdym przypadku naturalne olejki eteryczne wpływają na lepsze samopoczucie.
naturalne olejki eteryczne - olejki eteryczne zastosowanie

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne to produkt w pełni naturalny – są one bowiem wyciągiem z pachnących części roślin. Można więc śmiało stwierdzić, że są to dary natury w najczystszej postaci.

Nie każdy zdaje sobie sprawę ze wspaniałych właściwości olejków eterycznych. Nic w tym dziwnego – rodzajów olejków jest naprawdę dużo, a wszystkie z nich znają tylko osoby pasjonujące się tym tematem. Dla przeciętnego użytkownika wystarczającą winna być informacja, że w zależności od składu, mogą pobudzać, koić, leczyć, relaksować, a nawet… być afrodyzjakiem. Wszystko za sprawą naszej fizjologii – zapach przekazywany w formie impulsów do mózgu wpływa na układ odpowiedzialny za emocje. To dlatego aromaterapia jest skuteczna w tak wielu schorzeniach związanych zarówno z naszym ciałem, jak i umysłem.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele sposobów i w wielu sytuacjach. Począwszy od kąpieli, przez inhalację, a na smarowaniu kończąc. Co ważne, na ogół nie powodują one jakichkolwiek reakcji alergicznych, chyba że jesteśmy uczuleni na konkretną roślinę, co zdarza się rzadko. Uważać powinny także osoby z wrażliwą skórą – olejki mogą ją podrażnić, zwłaszcza gdy są używane w nadmiarze. Olejki eteryczne wykazują właściwości zdrowotne. Zastosowanie niektórych z nich podczas choroby często pomaga szybciej stanąć na nogi. Wpływają one pozytywnie na nasze samopoczucie oraz ogólne odprężenie, mogą się więc doskonale sprawdzić przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto, świetnie odżywiają skórę oraz włosy dzięki zawartości cennych witamin.

Najpopularniejsze olejki eteryczne

Skoro już wiemy, jak szerokie właściwości posiadają olejki eteryczne, skupmy się na kilku najczęściej używanych zapachach i sprawdźmy, w jakich sytuacjach bądź dolegliwościach okażą się one pomocne.

olejki eteryczne - zastosowanieOlejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych zapachów kojących nerwy i odprężających zarówno umysł, jak i ciało. Najlepiej spisuje się podczas gorących kąpieli – wystarczy kilka kropel dodanych do wody w wannie, byśmy poczuli się prawdziwie zrelaksowani. Zaraz po nim wymienić należy olejek eukaliptusowy. Zastosowanie olejku eterycznego z tej rośliny sprawdza się szczególnie w przypadku problemów z oddychaniem.  Olejek eukaliptusowy sprawia, że nasze drogi oddechowe stają się drożne, a tym samym poprawia nasze samopoczucie. Wszystko to sprawia, że jest on zaliczany przede wszystkim do olejków leczniczych. Podobne właściwości wykazują olejki jodłowe i sosnowe. Można korzystać z nich podczas kąpieli bądź tak zwanych parówek, czyli inhalacji górnych dróg oddechowych. Pobudzająco działa natomiast olejek cytrynowy. Ma on pozytywny wpływ na skórę – oczyszcza ją i dezynfekuje, a przy tym odżywia. Jego właściwości powinny docenić szczególnie osoby cierpiące na problem przetłuszczonej skóry i włosów. Na koniec wymieńmy afrodyzjak czyli… olejek jaśminowy. Powoduje on, że czujemy się zrelaksowani oraz pewni siebie. Poza tym ma on właściwości kojące i świetnie leczy podrażnienia skóry.

Oczywiście wymienione w tekście najpopularniejsze olejki eteryczne są jedynie marnym ułamkiem całego zaplecza olejków eterycznych. Aby przedstawić je wszystkie naraz, musielibyśmy stworzyć dość obszerną książkę. Grunt, że te najczęściej stosowane już znacie – to dobry początek przygody.

aromaterapia - olejki eteryczneNaturalne olejki eteryczne – warto spróbować!

Na co dzień każdy z nas boryka się z jakimiś niedoskonałościami, które – choć leczone za pomocą współczesnej medycyny – ciągle powracają. Dla jednych może to być problem związany z kondycją skóry – zbyt suchej lub zbyt natłuszczonej. Podobnie jest z przetłuszczonymi lub łamliwymi włosami, które pomimo kuracji drogimi szamponami czy odżywkami nie chcą wrócić do właściwej kondycji. Naturalne olejki eteryczne często okazują się w takich sytuacjach najskuteczniejszym i, co ważne, w pełni naturalnym rozwiązaniem. Jeśli na co dzień spotykamy się z dużymi wahaniami nastroju lub dużym przemęczeniem, również warto po nie sięgnąć. Słowem – w olejkach eterycznych zawsze znajdziemy pomoc. Wystarczy tylko odpowiednio je dobierać i systematycznie stosować.

 

 

 

 

 

 

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót