Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Najprzyjemniejsza dieta świata. Czy lody mogą odchudzać?

Czy lody tuczą? Fakty i mity o lodach

Data publikacji: 18 lutego 2016, 14:09
Lody i dieta to wyrazy nieczęsto idące ze sobą w parze. Z drugiej strony wymyślono już wiele diet opartych na nieoczywistych składnikach. Czy więc można zrzucić zbędne kilogramy żywiąc się jedynie lodami? U podstaw tej koncepcji leży fakt, że w trakcie przemiany materii pokarm musi mieć odpowiednią temperaturę – żeby ogrzać zimne lody, nasz organizm zużywa energię, czyli kalorie, a o ich utratę przecież chodzi. Teoretycznie więc jedząc coś zimnego spalamy więcej kalorii niż gdybyśmy spożyli to samo w wyższej temperaturze. Tutaj jednak sen o utracie wagi poprzez jedzenie lodów się kończy.
lody a dieta - czy lody tuczą - rodzinazdrowia.pl

Lody – tuczą czy odchudzają?

Skład lodów nie jest skomplikowany. Podstawowe składniki to śmietanka i cukier, więc fakt, że zawierają sporo kalorii, nie jest chyba zaskoczeniem. Dodatkowo jeśli dodamy na przykład czekoladę, krem orzechowy czy inne słodkie dodatki, lody przesuwają się na czoło listy produktów zabronionych podczas diety odchudzającej. Ilość energii, jaką nasz organizm wkłada w podgrzanie zimnych lodów do temperatury, w jakiej może je strawić, jest znikoma w porównaniu z ilością kalorii, jaką dostarczamy sobie podczas ich jedzenia. Bilans jasno wychodzi na niekorzyść lodów – zawartość cukru i tłuszczu sprawia, że lody po prostu tuczą.

Odchudzanie lodami – czy to możliwe?

Można polemizować z tak jednoznacznym podejściem do tematu. Są przecież sorbety, które nie zawierają tłuszczu, są lody słodzone słodzikami, są lody na bazie jogurtu. Oczywiście tego typu produkty dostarczą znacznie mniej kalorii niż ich tradycyjny odpowiednik. Jednak czy to wystarczy, żeby oprzeć na nich dietę i nazwać odchudzającymi? Lody, jakkolwiek by na nie nie patrzeć, nie zawierają wielu składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje. Wszelkie diety oparte na jednym składniku są niebezpieczne, prowadzą bowiem do poważnych i niebezpiecznych deficytów witamin i mikroelementów. Odchudzanie lodami nie może więc zakończyć się sukcesem.

Lody a odchudzanie

Pomysł na odchudzanie oparte na jedzeniu lodów jest niewątpliwie smakowity. Zwłaszcza upalne lato sprzyja fantazjom na ten temat, ale nie oszukujmy się – zbędne kilogramy zrzucimy jedynie dzięki zbilansowanej diecie, która dostarczy naszemu organizmowi składników odżywczych i odpowiedniej ilości energii. Trwała utrata wagi oparta jest na zmianie trybu życia i aktywności fizycznej – nie ma tu miejsca na pomysły takie jak ten, niestety. Będąc na diecie, można od czasu do czasu sięgnąć po niskokaloryczne odpowiedniki tradycyjnych lodów, ale historie o ich cudownych właściwościach odchudzających można włożyć między bajki.

Agnieszka Wasiluk

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również