Na zdrowie!
Korzystne działanie soków z aloesu i żurawiny
Spis treści:
Sok z aloesu
Aloes, znany już w czasach starożytnych, należy do roślin z grupy sukulentów. Od wieków z powodzeniem stosuje się go w celu leczenia problemów skórnych, aplikując w odpowiednie miejsca miąższ tej wyjątkowej rośliny w postaci żelu, czy dolegliwości żołądkowych, pijąc aloesowy sok. To właśnie jego bogatym właściwościom przyjrzymy się bliżej.
Sok z aloesu charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem oraz obecnością kawałków miąższu. Jedną z jego najważniejszych, choć jeszcze najmniej poznanych właściwości, jest wspieranie układu immunologicznego, dzięki czemu pomaga naszemu organizmowi w walce z wirusami i bakteriami oraz poprawia odporność. Sok można pić zarówno w czasie choroby, jak i profilaktycznie. Pozostając w temacie immunologii, warto zaznaczyć, że sok z aloesu łagodzi także objawy schorzeń o podłożu immunologicznym, takich jak m.in. łuszczyca czy egzema. Ważne jednak, by przyjmować go z umiarem – w przeciwnym razie możemy być narażeni na nieprzyjemne reakcje alergiczne i dolegliwości jelitowe.
Aloes składa się w ok. 96% z wody. Dzięki temu picie soku z tej rośliny wspomaga perystaltykę jelit i jest świetnym rozwiązaniem w leczeniu zaparć, bólów brzucha i zgagi. Sok z aloesu, bogaty w aminokwasy, witaminy i minerały, oczyszcza nasz organizm z toksyn, co staje się szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy mniej śpimy i towarzyszy nam coraz więcej stresu.
Jeśli borykamy się z problemami wątrobowymi, warto, żebyśmy sięgnęli po wyciąg z aloesu, który wspomaga produkcję żółci. Ponadto zmniejsza on poziom złego cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi. Dla osób chorych na cukrzycę szczególnie ciekawą właściwością, sprawdzaną podczas najnowszych badań, z pewnością okaże się obniżanie przez sok z aloesu poziomu cukru.
Aloesowy sok działa także zewnętrznie – stosowany na włosy, wzmacnia je i przyspiesza ich porost, a zaaplikowany w miejsce po ukąszeniu owada, zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.
Sok z żurawiny
Żurawina jest wieloletnią krzewinką uprawianą przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale też w Holandii, Wielkiej Brytanii i Polsce. W postaci surowej ma bardzo kwaśny, wręcz nieprzyjemny smak, natomiast w formie dżemu, sosu czy soku jest bardzo smaczna, a co najważniejsze – bogata w prozdrowotne właściwości.
Pierwszą i najważniejszą z nich jest oczywiście korzystne działanie na układ moczowy. Picie soku z żurawiny pomaga zapobiegać i walczyć z infekcjami pęcherza moczowego. Chroni przed utrzymywaniem się bakterii na jego ścianach i hamuje namnażanie się szkodliwych mikroorganizmów. Podczas zakażenia dróg moczowych łagodzi związane z nim nieprzyjemne dolegliwości. Redukuje także tworzenie się kamieni nerkowych.
Jednak sok z żurawiny działa korzystnie nie tylko na układ moczowy, ale też na krwionośny. Dzięki zawartym w nim flawonoidom, podobnym do tych znajdujących się w czerwonym winie, zapobiega chorobom serca. Wzmacnia też naczynia krwionośne, pozwala utrzymać odpowiedni poziom dobrego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych i udarów.
Picie soku z żurawiny jest też świetnym rozwiązaniem na ochronę przed próchnicą i chorobami przyzębia, bowiem zawarte w żurawinie proantocyjanidyny zapobiegają przyleganiu bakterii do zębów oraz powstrzymują wydzielanie kwasu.
Magdalena Goslar
___________________________REKLAMA
___________________________________