Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Jak działa kolagen?

Co to jest kolagen, jakie ma znaczenie dla zdrowia i gdzie znajduje się go najwięcej

Data publikacji: 4 lutego 2016, 02:36
W dobie medycyny estetycznej kolagen kojarzy nam się głównie z walką ze starzeniem się skóry, kremami i suplementami diety. Jednak to najpowszechniej występujące w organizmie człowieka białko strukturalne buduje również praktycznie wszystkie jego układy: skórę, mięśnie, ścięgna, kości, narządy wewnętrzne. Czym jest kolagen dla lekarzy medycyny estetycznej? Przeprowadzane przez nich zabiegi będą służyły pobudzeniu fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, zwiększając tym samym integralność i jędrność skóry.

Naturalny kolagen – jaki wpływ ma kolagen na stawy?

Pojęcie "kolagen" obejmuje prawie 30 różnych rodzajów tego białka. Najwięcej naturalnego kolagenu znajdziemy w tkankach o dużej zawartości włókien odpornych na rozciąganie, a więc w skórze, ścięgnach i więzadłach. Wraz z wiekiem zmniejsza się wytwarzanie nowego kolagenu, całkowicie ustając około 60. roku życia. Jednocześnie nieustannie enzymy rozkładają ten już obecny w organizmie. Dlatego osoby starsze są bardziej narażone na osteoporozę czy degenerację chrząstek stawowych, a ich skóra traci jędrność i pokrywa się licznymi zmarszczkami.

Kolagen do picia – jaką skuteczność ma kolagen w tabletkach?

Suplementy diety zawierają hydrolizaty kolagenu i niejednokrotnie dodatek kwasu hialuronowego, witaminy i mikroelementy. Do niedawna nie była jasna ich skuteczność w poprawie wyglądu skóry. Ostatnie badania sugerują, że taka suplementacja może pobudzać syntezę macierzy skóry i redukować zmarszczki. Badania prowadzone w ostatnich latach oceniały: elastyczność skóry, jej nawilżenie, stopień szorstkości i nasilenie odbudowy skóry pod wpływem suplementacji kolagenem. Wyniki są zachęcające i mogą służyć jako podstawa do zalecania przyjmowania kolagenu w tabletkach lub liofilizowanego do picia, szczególnie u osób starszych z widocznymi oznakami starzenia się skóry.

Kremy z kolagenem – jak wpływają na włókna kolagenowe i starzenie się skóry

Problem z penetracją kolagenu przez skórę wiąże się z dużym rozmiarem cząsteczek tego białka. Wykorzystywany w kosmetologii kolagen jest pochodzenia wołowego lub rybiego. Cząsteczka kolagenu wołowego jest duża i nierozpuszczalna, z tego względu związek ten może być stosowany wyłącznie w formie implantów podawanych w głąb skóry. Kolagen rybi ma mniejszą masę cząsteczkową i charakteryzuje się pewnym stopniem wchłaniania się przez skórę. Aby wpłynąć na starzenie się skóry, nie wystarczy użycie samych kosmetyków. Warto dbać o zróżnicowaną dietę z wystarczającą zawartością kolagenu i aminokwasów w pożywieniu, a w razie potrzeby przyjmować suplementy kolagenu do picia lub w kapsułkach.

Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót