Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Na czym polega dieta South Beach?

Co warto wiedzieć o diecie południowych plaż?

Data publikacji: 28 kwietnia 2017, 02:21
Dieta South Beach, czyli dieta południowych plaż, wyróżnia się na tle innych, ponieważ – jak twierdzą jej zwolennicy – to nie tylko wskazówki żywieniowe, ale także plan na zdrowy i aktywny tryb życia, który pomógł wielu ludziom osiągnąć szczęście.

Założenia diety South Beach

Autorem diety jest dr Arthur Agatston, kardiolog mieszkający w Miami Beach, który opracował dietę dla swoich pacjentów cierpiących na choroby serca, a także dla cukrzyków. Dieta przyczyniła się do polepszenia wyników oraz spadku masy ciała. U jej podstaw leży założenie, że aby uzyskać trwały spadek masy ciała i cieszyć się dobrym zdrowiem, konieczne jest spożywanie węglowodanów, które są bogate w błonnik, dobrych tłuszczów nienasyconych, chudego białka, a także nabiału o niskiej zawartości tłuszczu. Założeniem diety jest to, że nie trzeba liczyć kalorii, a także ograniczać posiłków, należy jeść do momentu uzyskania uczucia sytości, a liczba posiłków może być dowolnie konfigurowana. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak spożywanie trzech posiłków urozmaiconych dwoma przekąskami w ciągu dnia.

Menu diety South Beach

Przepisy w diecie South Beach pozwalają na spożywanie drobiu, wołowiny, ryb, a także owoców morza, które należy uzupełniać warzywami. Dodatkowo w menu nie powinno zabraknąć jaj, serów i orzechów. Dieta dzieli się na trzy fazy.

  • Fazę pierwszą, najbardziej restrykcyjną, która trwa 14 dni. Podczas niej należy wykluczyć pieczywo, makarony, ryż, produkty mączne, owoce i słodycze.
  • Faza druga powinna być stosowana aż do momentu utrzymania odpowiedniej wagi. Kontynuujemy ograniczenia z fazy pierwszej, jednak możemy sobie pozwolić na gorzką czekoladę, symboliczną lampkę wina, pełnoziarniste pieczywo, a także owoce w małych ilościach.
  • Gdy już osiągniemy odpowiednią wagę, czas na przejście w fazę trzecią. W tej fazie nie ma produktów zakazanych, należy samodzielnie planować posiłki, dbając o odpowiedni indeks glikemiczny.

Efekty diety i opinie o diecie South Beach

Największy ubytek wagi powinien być zauważalny w pierwszej fazie i powinien wynosić ok. 6-10 kg. Organizm traci tkanką tłuszczową, wodę, ale także tkankę mięśniową, dlatego warto dołączyć do diety odpowiednie ćwiczenia. W drugiej fazie spadek masy ciała nie jest już tak spektakularny, ale nadal widoczny. W trzeciej fazie waga powinna się ustabilizować, a efekty, jakie udało nam się osiągnąć, powinny być trwałe. Za dietą South Beach przemawia liczba zadowolonych osób, którym udało się osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Nie jest ona jednak przeznaczona dla każdego, unikać jej powinny osoby o obniżonym poziomie cukru we krwi, cukrzycy, a także osoby uskarżające się na wysoki poziom cholesterolu. Zaletą diety South Beach jest niewątpliwie to, że nie wymaga liczenia kalorii, a także pozwala najeść się do syta. Osoby przyzwyczajone do podjadania słodyczy mogą odczuwać wyraźny spadek energii, osłabienie, drażliwość i pogorszenie się samopoczucia, ma to związek ze znikomą ilością cukru, jaki spożywają w czasie pierwszej fazy. Dieta południowych plaż pozwala utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe i utrzymać osiągniętą wagę bez efektu jojo. 

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również