Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Mrozimy produkty spożywcze – o jakich zasadach należy pamiętać?

Jak prawidło mrozić produkty spożywcze?

Data publikacji: 9 lutego 2018, 09:00
Mrożenie żywności to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Nie każdy z nas znajduje codziennie czas na to, aby przygotowywać zdrowe posiłki ze świeżych produktów. Dzięki mrożeniu możemy cieszyć się smakiem ulubionych potraw w każdej chwili. Mrożenie pozwala również zapobiegać marnotrawieniu jedzenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie zjeść danego produktu przed upływem jego daty ważności, możemy go wcześniej zamrozić. Takie działanie przedłuży jego przydatność do spożycia.

Spis treści:

Zgodnie z zasadami

Podczas mrożenia produkty w większości przypadków nie tracą swoich wartości odżywczych, dlatego jest to zdrowy sposób na przechowywanie żywności. Zanim jednak zaczniemy przygotowywać zapasy, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi mrożenia, a także dowiedzieć się, które produkty możemy mrozić, a w przypadku których lepiej tego unikać.

Czytaj więcej w temacie: Skomponuj swój idealny lunch

Warto pamiętać!

  • Mrozimy wyłącznie takie produkty, których termin ważności jeszcze nie minął. Zamrożenie zepsutego lub nieświeżego jedzenia nie spowoduje, że po rozmrożeniu stanie się znów zdatne do spożycia. Do zamrażalnika wkładamy wyłącznie dania ostudzone. Włożenie ciepłego produktu mogłoby wpłynąć na stan pozostałych mrożonek, a nawet przyczynić się do uszkodzenia zamrażalnika.
  • Przed zamrożeniem jedzenia powinniśmy zapakować je w woreczki lub specjalne pojemniki. Ważne, aby usunąć z nich nadmiar powietrza, aby nasze mrożonki nie wyschły i nie zmieniły swoich właściwości, a także koloru.
  • Po zapakowaniu danego produktu koniecznie go podpiszmy – zaznaczmy datę mrożenia, a także opiszmy, co znajduje się w danym worku lub pudełku. Przy mrożeniu większych ilości pokarmów ciężko jest rozpoznać, co znajduje się w konkretnym opakowaniu, naklejki lub karteczki znacznie ułatwią nam odnalezienie poszukiwanego produktu.

Czytaj więcej w temacie: Nawyki żywieniowe, które wydłużą nasze życie

Co warto zamrażać, a czego nie można mrozić?

Większość produktów spożywczych nadaje się do mrożenia. Są jednak takie, których nie można lub nie warto zamrażać.

  • Mięsodo mrożenia nadaje się większość surowych mięs, a także drób, pod warunkiem, że nie były wcześniej mrożone. Możemy zamrozić już pokrojone i rozbite mięso, np. na kotlety, jednak przed zamrożeniem między kolejne partie mięsa włóżmy pergamin lub folię, wówczas mięso się nie sklei i będziemy mogli rozmrozić taką ilość, jaką chcemy. W przypadku ryb przed mrożeniem należy je wypatroszyć i oczyścić z łusek.
  • Mrożenie warzywmożemy zamrozić wiele warzyw, takich jak marchewka, brokuły czy kalafior. Przed zamrożeniem powinniśmy jednak je umyć, oczyścić, a w przypadku większych warzyw – rozdrobnić. Niektóre warzywa wymagają tak zwanego blanszowania – jest to wstępny proces przygotowujący do mrożenia – dotyczy to groszku, marchewki, kalafiora, fasolki szparagowej, a także brukselki. Blanszowanie to krótkotrwałe zanurzenie produktu spożywczego we wrzątku, a następnie schłodzenie w zimnej wodzie. Czego nie można mrozić? Nie warto zamrażać sałaty, rzodkiewek, a także ogórków. Zawierają dużą ilość wody, co sprawia, że po rozmrożeniu tracą smak, a także zmieniają swoją konsystencję.
  • Jak mrozić owoce? – owoce, podobnie jak warzywa, przed mrożeniem myjemy, czyścimy, a także pozbawiamy liści lub łodyżek. Drobne owoce (takie jak jagody lub porzeczki) możemy ułożyć najpierw na tacce i włożyć do zamrażalnika. Następnie przesypujemy je do pojemniczków – dzięki temu nie posklejają się i łatwo rozmrozimy odpowiednią porcję.
  • Pieczywo – chleb oraz bułki przeznaczone do mrożenia należy owinąć w foliowe worki. Po rozmrożeniu otrzymamy świeże pieczywo – takie rozwiązanie może przydać się zwłaszcza w przypadku świątecznych dni, kiedy nie mamy możliwości udać się na zakupy. Pieczywo należy rozmrażać w temperaturze pokojowej.
  • Ugotowany makaron, ziemniaki, ryżtych produktów nie mrozimy. Po rozmrożeniu staną się wodniste, rozwarstwione, a także będą nieapetycznie wyglądać.

Mrożenie a bakterie

Mrożenie zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, które przyczyniają się do psucia się żywności, co z kolei może zakończyć się również zatruciem pokarmowym. Aby mrożone jedzenie pozostało dobre i nadawało się do spożycia, musimy odpowiednio je rozmrozić. Najlepszym sposobem na rozmrażanie jest umieszczenie produktów w lodówce, wówczas mamy pewność, że jedzenie się nie zepsuje. Obecnie w przemyśle spożywczym coraz częściej wykorzystuje się tak zwane głębokie mrożenie, oparte na nowoczesnych technologiach, które polega na zamrożeniu żywności w bardzo krótkim czasie. Taki proces pozwala zachować wszystkie wartości odżywcze produktów, które po rozmrożeniu są świeże i mają taki sam żywy kolor, jak przed obróbką termiczną.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót