Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Masz problemy ze spożywaniem posiłków? Sprawdź czy nie jest to dysfagia

Dowiedz się czym jest dysfagia przełykowa. Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia

Data publikacji: 3 sierpnia 2016, 07:00
Dysfagia, czyli utrudnione przełykanie zarówno pokarmów stałych, jak i płynów może pojawić się w każdym wieku. Przyczyny dysfagii bywają różne. Może być ona związana nawet z chorobami nowotworowymi. Natomiast zaniechanie leczenia może doprowadzić do znacznego ograniczenia przyjmowania pokarmów, a przez to do wyniszczenia organizmu. Oprócz tego u chorych z dysfagią zwiększa się częstość występowania zachłystowego zapalenia płuc.
Dysfagia przełykowa - rodzinazdrowia.pl

Dysfagia przełykowa – przyczyny, objawy i metody leczenia

W przebiegu dysfagii może pojawiać się nadmierne ślinienie, uczucie zatrzymywania pokarmu w przełyku oraz kaszel w czasie posiłku i zwracanie treści pokarmowej przez usta lub nos. Dysfagia u dzieci bywa spowodowana m.in. upośledzeniem rozwoju psychomotorycznego oraz wadami anatomicznymi. U dorosłych pojawia się na skutek schorzeń neurologicznych, nowotworów przełyku i gardła, uszkodzeń nerwów czaszkowych oraz w przebiegu zaburzeń świadomości i grzybicy.

Leczenie dysfagii zależne jest głównie od jej przyczyn. Stosowane są m.in.:

  • zmiana nawyków żywieniowych (przyjmowanie rozdrobnionych, półpłynnych pokarmów; czasami stosuje się karmienie pacjenta przez sondę),
  • operacyjne poszerzanie światła przełyku.

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.