Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Maski smogowe. Dlaczego warto je stosować szczególnie zimą?

Jak wybrać i gdzie kupić maskę antysmogową?

Data publikacji: 6 stycznia 2017, 01:39
Ostatni raport Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA – ang. European Economic Area) nie napawa optymizmem. Zgodnie z opublikowanymi danymi, Polska należy do największych trucicieli powietrza w Europie. Przed nami znajduje się tylko Bułgaria. Przed smogiem chronić się trzeba, a można to robić na wiele sposobów. Jednym z podstawowych jest zaopatrzenie się w maskę antysmogową.

Po co nam maska antysmogowa?

Najbardziej dramatycznym okresem, jeśli chodzi o jakość powietrza, jest zima. Jest to czas, w którym spora część mieszkańców domów jednorodzinnych, ale także kamienic, ogrzewa swoje mieszkania paląc w piecach niestety kiepskiej jakości miałem węglowym oraz po prostu śmieciami. To właśnie tzw. niska emisja jest powodem tak dużego wydobycia smogu. Z niskich kominów domów wylatuje dym zanieczyszczony głównie: dwutlenkiem siarki, tlenkiem azotu, metalami ciężkimi, takimi jak: ołów, rtęć, mangan, chrom, a także rakotwórczym i powodującym silne zatrucia benzopirenem oraz dioksynami (związkami chemicznymi odpowiedzialnymi za nowotwory i bezpłodność). Zanieczyszczanie mają też szkodliwy wpływ na płuca (astma, zakażenia układu oddechowego), układ krwionośny (duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, podniesione ryzyko zawału serca i udaru mózgu)  i nerwowy (problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją). Szkodzą też kobietom w ciąży (wcześniactwo, niski przyrost wagi) i osobom starszym. Dlatego właśnie w okresie zimowym  maska przeciwsmogowa może okazać się jedną z najlepszych inwestycji. W końcu ceną jest nasze zdrowie.

Jeżeli do pracy docieramy na dwóch kółkach, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w maskę antysmogową na rower, jeżeli jesteśmy amatorami wieczornego joggingu na powietrzu, bądźmy konsekwentni w trosce o swój organizm i do zakupów dorzućmy maskę antysmogową do biegania. Są to oczywiście urządzenia uniwersalne, a zatem do każdej aktywności niekoniecznie potrzebna jest nam osobna maska. Jeżeli przed smogiem ochronić chcemy również nasze pociechy, wtedy koniecznie rozejrzeć się trzeba za specjalnymi maskami antysmogowymi dla dzieci.

Jak wybrać maskę przeciwsmogową?

Przy wyborze masek przeciwsmogowych kierować się możemy rozmaitymi kryteriami, takimi jak design, komfort noszenia, łatwość oddychania, cena czy skutecznością ochrony przed smogiem. Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie takiej maski, która spełni wszystkie nasze wymagania. Za taki luksus trzeba jednak zapłacić nieco więcej. Szczególnie polecane są modele wykonane z neoprenu, które posiadają zawory chroniące wnętrze przed nagromadzaniem się wilgoci. Maski dostępne są w różnych rozmiarach.

Gdzie kupić maski antysmogowe?

Najlepiej na stronie producenta lub w sklepie internetowym. Warto również zajrzeć do sklepów ze sprzętem sportowym. Te najlepiej zaopatrzone powinny oferować poszukiwany przez nas sprzęt. Zakupiwszy odpowiednią maskę, pamiętać trzeba, że najważniejszy jest w nich filtr – on tak naprawdę decyduje o ich skuteczności. Mieszkańcy polskich miast powinni też zadbać, by ich maska posiadała warstwę z węglem aktywnym, który doskonale chroni przed zanieczyszczeniami typu gazowego. I na koniec - o maskę trzeba się odpowiednio troszczyć, czyli regularnie prać, myć i wymieniać filtry. Dobrze też pamiętać o odpowiednim dopasowaniu do twarzy. Maska, która nie przylega dobrze, nie będzie sprawnie filtrowała powietrze – wtedy cała nasza troska i wydane pieniądze na nic. Ceny masek wiodących producentów wahają się od 90 zł do 279 zł. Podobnie filtry – w zależności od rodzaju, należy je wymieniać maksymalnie po 69 dniach, po 2 tygodniach lub po 20 – 50 godzinach użytkowania. Ceny filtrów również są zróżnicowane w zależności od producentów: od 24 zł za trzy filtry do 105 zł za 2 sztuki. Są też filtry, które można prać – wtedy całą maskę trzeba wymienić po 6 miesiącach użytkowania.

Adam Bała

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót