Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Mała czarna – pić czy nie pić?

Fakty i mity – czy kawa jest zdrowa? Jakie są właściwości kawy? Czy codzienne picie kawy szkodzi?

Data publikacji: 15 kwietnia 2016, 10:59
Czy kawa jest używką? Czy uzależnia? Czy picie więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie jest szkodliwe? Czy kawa pozbawia nas magnezu i wapnia? Kawa jest zdrowa czy niezdrowa? Dowiedz się w końcu, jak to z tą kawą jest! Pić ją czy nie pić?
Czy kawa jest zdrowa – rodzinazdrowia.pl

Czy kawa jest zdrowa?

Jeśli należysz do grona osób, które lubią pić kawę i nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki małej czarnej, z pewnością słyszałeś o zagrożeniach, jakie niesie za sobą ten, bądź co bądź, smaczny napój. Mówi się tu przede wszystkim o zawałach serca, podwyższonym poziomie cholesterolu, a nawet nowotworach. Tymczasem badania dowodzą, że regularne wypijanie umiarkowanej ilości kawy (jak wiadomo, w nadmiarze wszystko szkodzi) nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, nie zwiększa cholesterolu i nie wywołuje chorób serca. Nie zwiększa też ciśnienia krwi. Czy zatem kawa w ogóle szkodzi? „Kawowa wstrzemięźliwość” zalecana jest kobietom w ciąży, choć ich organizm sam redukuje chęć picia kawy, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Napój ten nie jest też polecany osobom, którym grozi zawał, głównie dlatego, że kawa podnosi poziom homocysteiny sprzyjającej zawałowi.

Właściwości kawy a zdrowie

Każdy, kto rozpoczyna dzień od świeżo parzonej kawy, doskonale wie, że znacząco i pozytywnie wpływa ona na koncentrację, poprawia samopoczucie, dodaje energii, pobudza bystrość umysłu i zwiększa wydajność fizyczną. Warto wspomnieć, że najbardziej pozytywny wpływ na nasz organizm ma filtrowana kawa z ekspresu, która nie obciążą tak wątroby jak kawy niefiltrowane. Kawa po turecku zawiera dużo większą ilość diterpenów, związków rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą spowodować wzrost cholesterolu we krwi.

Czy codzienne picie kawy może uzależnić?

Z pewnością nie tak, jak alkohol czy narkotyki. Jak już wspomniano, kawa pobudza i dodaje energii i w tym sensie może być traktowana jako używka. Znany jest też mit, że kawa wypłukuje wapń i magnez z organizmu. Jest to poniekąd prawda. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują – kawa w bardzo niewielkim stopniu zabiera organizmowi te cenne pierwiastki. Żeby uzupełnić ubytek wapnia spowodowany wypiciem filiżanki czarnej kawy, wystarczy dodać do niej dwie łyżki mleka.

Małgorzata Wabińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również