Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Kolka u niemowlaka – czy to powód do niepokoju?

Objawy kolki niemowlęcej i sposoby na kolkę u niemowlaka

Data publikacji: 18 kwietnia 2016, 08:42
Na świecie pojawia się nowy człowiek rodziny – nasze dziecko. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa i komfortu. Z pewnością wielu rodziców ma ten sam problem – jak rozpoznać kolkę u niemowlaka i od kiedy można się jej spodziewać.
Kolka niemowlęca – objawy – rodzinazdrowia.pl

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka i jakie są na nią sposoby?

Kolka u niemowlaka to nazwa ogólnego stanu, w jaki wpada dziecko. Główny objaw to trudy do opanowania, intensywny płacz dziecka. Uważa się, że jest to efekt ataku bólu brzucha u dziecka – chociaż nie ma co do tego pewności. Podejrzewa się również, że płacz może być reakcją na refluks, rozważane są też teorie psychologiczne. Kolki zwykle pojawiają się pomiędzy 4. a 6. tygodniem od narodzin dziecka. Oczywiście płacz ten sprawia, że rodzice często nie wiedzą, co robić, czy dziecku dzieje się prawdziwa krzywda, czy też jest to nic groźnego. Rzeczywiście, kolka jest dolegliwością niezwykle dla dziecka męczącą i przykrą, natomiast z medycznego punktu widzenia – niegroźną. Niemniej jednak żaden rodzic nie chce stać bezradnie i patrzeć, jak jego dziecko zanosi się płaczem. Choć nie ma jednej skutecznej metody, to oczywiście można sobie z nią poradzić. Są na to sposoby.

Kolka niemowlęca – objawy i przyczyny

Objawy kolki niemowlęcej - rodzinazdrowia.plBezpośrednią przyczyną wystąpienia kolki niemowlęcej jest skurcz jelit. Charakterystycznym objawem tego jest napięty brzuch i mocno podciągnięte nóżki malucha, do tego wspomniany już nieustępliwy płacz. Na szczęście, ataki te znikają po około 3. miesiącu życia dziecka. Na pytanie jednak, skąd biorą się owe skurcze jelit, odpowiedzieć jest już nieco trudniej. Niektórzy mówią o tym, iż jest to spowodowane tym, że dziecko nie toleruje pokarmu od matki (jeszcze gorzej, jeśli spożywa pokarm sztuczny, i to już od samego początku) lub może mieć alergię na białko zawarte w krowim mleku, przyjmowane przez jego mamę. Do przyczyn występowania kolek niemowlęcych zalicza się także zbyt łapczywe ssanie piersi matki przez dziecko, a tym samym połykanie zbyt dużej ilości powietrza, które następnie zaczyna pęcznieć w jelitach, tworząc bolesne, „rozsadzające” od środka pęcherzyki. Mówi się także o tym, że wielkie znaczenie ma styl życia mamy dziecka – to, czy jest zestresowana, wypoczęta bądź zmęczona. Dotyczy to również samego niemowlęcia – tego, czy nie jest przemęczone i czy nie było poddane na działanie zbyt wielu bodźcom w ciągu dnia.

Poznaj sposoby na kolkę u niemowlaka

Kolka u niemowlaka - rodzinazdrowia.plNajważniejsze jest zachowanie spokoju, wzięcie dziecka na ręce, tulenie go do siebie, uspokajanie, trzymanie przy piersi. Nic nie działa tak bardzo negatywnie jak dodatkowe denerwowanie niemowlaka i wpadanie w panikę. Dobrze jest położyć malucha na brzuszku i masować mu plecy, dzięki czemu usprawnimy wydalenie gazów z jego jelit. Stosować można również zimne i ciepłe okłady na okolice brzucha (np. rozgrzaną pieluszką), choć nie ma pewności co do skuteczności tej metody oraz podciąganie dziecku nóżek do brzuszka w pozycji, kiedy leży na plecach – teoretycznie powinno to pomóc dziecku w oddaniu gazów. Bardzo przydatny będzie także masaż brzuszka, delikatny, który nie spowoduje ucisku, a także włożenie dziecka do wanienki napełnionej ciepłą wodą. Pomocne będą także środki na bazie kopru włoskiego czy na poprawę trawienia, np. marki Hipp czy Bobovita. Jeśli sytuacja nas niepokoi – płacz w przypadku kolki trwa dłużej niż zwykle lub pojawiają się zaburzenia oddychania, oczywiście skonsultujmy ją z lekarzem. Istnieją także lekarstwa, zawierające składnik nazywany dimetikon, który powoduje, że pęcherzyki zostają rozbite, a tym samym dziecko przestaje płakać.

Jak uspokoić dziecko, kiedy ma atak kolki niemowlęcej?

W przypadkach ataku kolki niemowlęcej może pomóc szum włączonej suszarki lub odkurzacza. Dlaczego? Monotonne, jednostajne dźwięki działają na dziecko uspokajająco. Innym sposobem jest pojawienie się przy maluchu tuż po przebudzeniu, wówczas nie dopuszcza się do tego, aby dziecko, płacząc, nałykało się zbyt wiele powietrza, co następnie najprawdopodobniej przyczynia się do pojawienia się kolek niemowlęcych. Łykanie powietrza przez dzieci jest bowiem jedną z przyczyn występowania u nich gazów jelitowych, których nadmiar jest najprawdopodobniej jedną z przyczyn kolki niemowlęcej. Bardzo ważna jest również dbałość o dietę karmiącej mamy – jeśli jest ona bogata w produkty mleczne i białko lub jest wysoce ciężkostrawna, wzdymająca, może być powodem kolek u niemowlaka. Jeśli dziecko karmione jest pokarmem modyfikowanym, nie wolno zapomnieć o używaniu butelek i specjalnych smoczków antykolkowych, które zapobiegają powstawaniu kolek niemowlęcych. 

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również