Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Koenzym Q10 – energia w kapsułce

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 8 grudnia 2016, 00:54
Koenzym Q10 przez wiele osób kojarzony jest z kosmetyką, a dokładniej z kremami do twarzy. Jako antyoksydant ma przywrócić młodość i zdrowy wygląd naszej skóry. Poprzez działanie neutralizujące wolne rodniki przyczynia się do ochrony komórek przed uszkodzeniem, co w efekcie przekłada się na poprawę zdrowia i wyglądu skóry. Oprócz powszechnie znanej roli jaką składnik ten pełni w kosmetyce, posiada także szereg bardziej istotnych funkcji w organizmie, które przekładają się na ogólną zdrowotność.

Co to jest CoQ10?

Koenzym Q10 (w skrócie CoQ10) występuje w formie zredukowanej jako antyoksydant, pod nazwą ubichinol oraz w formie utlenionej, czyli ubichinon i wtedy odpowiada głównie za energetykę organizmu. W tej formie wykorzystywany jest do procesów oddychania komórkowego w każdym narządzie, do którego pracy niezbędna jest energia – serce, nerki, mięśnie, wątroba, w której jest także magazynowany. W okresie wzrostu i rozwoju następuje endogenna synteza koenzymu Q10 w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania energetycznego organizmu. Po osiągnięciu dojrzałości poziom koenzymu Q10 zaczyna spadać, jednym z objawów, które na to wskazują jest przewlekłe odczuwanie zmęczenia. Niedobór CoQ10 powoduje niedostateczne stężenie cząsteczek energii – ATP, co przekłada się na zmniejszoną sprawność komórek i narządów.

Jak niedobór koenzymu Q10 wpływa na pracę serca?

Zależność pomiędzy stężeniem koenzymu Q10 a wydajnością mięśnia sercowego zaobserwował profesor Florkowski wykonując metaanalizę. Okazało się, że im niższe stężenie koenzymu Q10 w mięśniu sercowym, tym występuje wyższe ryzyko wystąpienia niewydolności serca oraz wiąże się z gorszą jakością życia. To odkrycie zainspirowało kolejnych badaczy, do dalszych prac nad koenzymem Q10 w kontekście serca. Wyniki jednego z nich – badania Kisel-10, opublikowano w 2012 roku w renomowanym magazynie kardiologicznym International Journal of Cardiology.
W efekcie suplementacji pacjentów w podeszłym wieku koenzymem Q10 (Bio-Quinon, Pharma Nord) oraz selenem (SelenoPrecise, Pharma Nord) poprawiono jakość życia grupy suplementowanej oraz zredukowano ilość zgonów o około 50% w porównaniu do pacjentów przyjmujących placebo.

Czy warto przyjmować koenzym Q10 w tabletkach?

Badania kliniczne są najbardziej wiarygodną metodą badawczą. Ponieważ z żywnością możliwe jest dostarczenie jedynie śladowych ilości koenzymu Q10, które wahają się w granicy 3 – 5 mg, a jego wchłanianie z przewodu pokarmowego zależy od przyjmowanych pokarmów, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest suplementacja. Dawkowanie wskazane dla osób po 50. roku życia to 100 mg dziennie, dawka na tym poziomie w wystarczającym stopniu wspiera pracę serca, działanie antyoksydacyjne oraz wydajność organizmu. Aby osiągnąć najlepsze efekty stosowania powinniśmy wybrać suplement diety o wysokiej jakości. Dla Bio-Quinonu firmy Pharma Nord tym potwierdzeniem są wyniki badania Kisel-10 oraz 130 innych badań, w których został wykorzystany. W preparacie Bio-Quinon Active Q10 GOLD 100 mg znajduje się koenzym Q10 w formie ubichinonu, który wpływając na produkcję energii dodaje nam witalności. Opatentowana metoda produkcji wpływa na jego optymalną biodostępność z wysokiej dawki 100 mg. Dzięki badaniom prowadzonym z wykorzystaniem Bio-Quinonu udało się ustalić, że jest to najniższa dawka, która posiada działanie terapeutyczne.

Suplementy diety o wielu substancjach czynnych - koenzym Q10

Formuła Bio-Quinonu Active Q10 GOLD oprócz koenzymu Q10 zawiera także witaminę C, która wspomaga metabolizm energetyczny oraz wpływa na zwiększenie wchłaniania innych składników np. żelazo, chrom, selen a także samego koenzymu Q10.  Bio-Quinon Active Q10 GOLD 100mg to suplement diety koenzymu Q10 o szeroko udokumentowanym działaniu i zaufaniu naukowców, którzy od ponad 20 lat wybierają go do swoich badań potwierdzając jego wysoką jakość.

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Przeczytaj również