Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Kiedy dziecko jedzie samo na wakacje

Czy jest się czego bać?

Data publikacji: 9 maja 2016, 15:55
Pierwszy samodzielny wyjazd nastolatka na wakacje budzi lęk wśród rodziców. Nie są to bowiem kolonie czy obóz harcerski, gdzie nad dzieckiem czuwają dorośli.

Kiedy zezwolić nastolatkowi na samodzielny wyjazd?

Podstawową kwestią jest wiedza na temat innych uczestników wyjazdu. Zdecydowanie łatwiej jest, jeśli są to osoby, które rodzice znają i mają o nich pozytywne zdanie. Ważne jest też, aby znać dokładne miejsce podróży i  numer telefonu do ośrodka, w którym dziecko będzie przebywać, tak by móc samodzielnie nawiązać kontakt. Cenne jest również udzielenie dziecku kilku rad, np. dotyczących picia alkoholu. Nie pouczaj go jednak, a jedynie uświadom, jakie mogą być konsekwencje z tym związane.

Zaufanie to podstawa

Wielu rodziców uważa, że ich dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe, by samodzielnie jechać na wakacje. Trudno się tu dziwić, bo jak można mówić o dojrzałości w tak młodym wieku? Decyzje wówczas nie są podejmowane całkiem świadomie i odpowiedzialnie, a obecność rówieśników nie daje poczucia bezpieczeństwa, ponieważ nastolatek jest często pod wpływem grupy. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważne w relacji z dzieckiem jest pokazanie, że mamy do niego zaufanie. Jeśli, jak do tej pory, dziecko nie zawiodło Cię w ważnych sprawach, nie ma powodu, byś nie okazał mu zaufania, zabraniając pierwszego samodzielnego wyjazdu.

Anna Kotecka

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót