Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Jakie właściwości ma zielona kawa?

Zielona kawa na odchudzanie?

Data publikacji: 29 września 2017, 05:00
Zielona kawa to modny zdrowotny trend. Jakie są opinie lekarzy o zielonej kawie? Czy rzeczywiście pomaga przyśpieszyć metabolizm? Ile trzeba jej pić, aby odczuć jej pozytywne działanie? I wreszcie – jaka jest cena zielonej kawy oraz czy spożywana w nadmiarze może zaszkodzić?

Zielona kawa – właściwości

Zielona kawa składa się tak naprawdę z ziaren i ekstraktu. Dzięki temu, że jest ona niepalona, zachowuje wiele cennych składników, które w zwykłej kawie nie występują. Cena zielonej kawy rozpoczyna się od 10 zł w górę – w zależności od pojemności i stopnia zmielenia. Sprzedaje się ją w formie proszku, saszetek lub nawet tabletek. Można ją kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz w niektórych marketach.

Aby przygotować napój z zielonej kawy, wystarczy rozgnieść jej ziarna w moździerzu lub w młynku mechanicznym (unikajmy elektrycznego, ponieważ może on zmiażdżyć produkt). Kawę zalewamy gorącą wodą i czekamy, aż się dobrze zaparzy, około 15 minut. Tak przygotowaną kawę można doprawić ulubionymi przyprawami. Na zimę idealnie nadadzą się rozgrzewający cynamon, kardamon czy goździki. Wspaniały, aromatyczny napój gotowy! Najlepiej pić go na pół godziny przed posiłkiem, dwa-trzy razy dziennie. Nie powinno się również przekraczać tej ilości.

Powszechnie mówi się o tym, że zielona kawa na odchudzanie nadaje się doskonale. Ale to nie koniec jej zalet. Oprócz tego wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz spowalnia proces starzenia, neutralizując wolne rodniki. Jej odchudzające działanie spowodowane jest obecnością kwasu chlorogenowego, który hamuje łaknienie i zmniejsza wchłanienie glukozy oraz złego cholesterolu, a tym samym zapobiega cukrzycy typu 2, miażdżycy i wielu chorobom układu krążenia. Wielu paniom z pewnością spodoba się fakt, że picie zielonej kawy pomaga zwalczyć cellulit.

Opinie lekarzy o zielonej kawie

Zdaniem wielu lekarzy zielona kawa wykazuje również szereg cech świadczących o jej działaniu antyrakowym oraz traktowana jest jako środek zapobiegawczy przed różnymi schorzeniami. Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego zielona kawa jest w stanie poprawić naszą odporność, co szczególnie istotne jest w okresie jesienno-zimowym. Z kolei kwasy salicylowy, galusowy i gentyzynowy zapobiegają stanom gorączkowym i zapalnym, a także skutecznie rozprawiają się z wirusami.

Co ważne jednak, opinie lekarzy o zielonej kawie, choć raczej pozytywne, należy traktować z odpowiednim dystansem. Spożywanie w nadmiarze lub postrzeganie jej jako antidotum na wszystkie dolegliwości i jedyny sposób na chudnięcie z pewnością dadzą szybko o sobie znać w postaci skutków ubocznych.

Skutki uboczne picia zielonej kawy

Odchudzanie jest bardzo żmudnym i złożonym procesem. Polega nie tylko na chwilowym odstawieniu pewnej grupy produktów, ale na permanentnej zmianie sposobu podejścia do żywienia, świadomym wybieraniu dobrej jakości produktów. Wiara w to, że picie zielonej kawy rozwiąże problem w całości, jest jedynie mrzonką. Bez odpowiedniej dawki ruchu i zbilansowanej diety nie osiągniemy wymarzonego efektu. Jeśli w naszym menu królują tłuszcze, picie zielonej kawy z całą pewnością nie pomoże nam schudnąć.

Jakie mogą być skutki uboczne picia zielonej kawy? Ze względu na to, że zielona kawa zmniejsza wchłanianie gluzkozy, na jej spożycie w nadmiarze szczególnie muszą uważać osoby chorujące na cukrzycę, gdyż drastyczne obniżenie poziomu cukru we krwi powoduje zmęczenie, senność, niepohamowane uczucie głodu oraz ogólne osłabienie, a w skrajnych przypadkach hipoglikemię. Zdaniem niektórych ekspertów zielona kawa może powodować wzrost zachorowań na cukrzycę.

Czytaj więcej w temacie: Kawa w kosmetyce

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również