Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jakie sporty pomagają zwalczać ból kręgosłupa?

Aktywność sportowa a problemy z kręgosłupem

Data publikacji: 9 lipca 2018, 09:45
Siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna mogą prowadzić do licznych dolegliwości kręgosłupa. Co ciekawe, negatywny wpływ na układ kostny może mieć także nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Które sporty uchodzą za zbawienne dla kręgosłupa, a które mogą go obciążać? Czy istnieją ćwiczenia wzmacniające kręgosłup?

Spis treści:

Ból kręgosłupa a sport

Fizjoterapeuci przyznają, że z roku na rok rośnie liczba pacjentów skarżących się na bóle kręgosłupa. Większość z nich cierpi na nawracające dolegliwości związane z odcinkiem szyjnym, lędźwiowym i piersiowym, co spowodowane jest jednostajnym trybem życia. Najczęściej trafiają do specjalisty, gdy uciążliwości związane ze zwyrodnieniem lub przykurczem mięśni są już daleko posunięte, a wtedy trudno o ćwiczenia. Choć tak jak w przypadku każdej innej choroby, obowiązuje tu zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ból zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie kręgosłupa można wyeliminować, wprowadzając zrównoważony trening.

Kręgosłup jest elementem szkieletu stanowiącym centrum układu kostnego. To też część ciała powiązana z systemem nerwowym, dlatego jakiekolwiek nieprawidłowości z nią związane potrafią przysporzyć przeszywającego bólu. Warto wiedzieć, że już samo stwierdzenie „ból kręgosłupa” nie jest do końca prawidłowe. Dlaczego? Najczęściej ból spowodowany jest przez przykurczone mięśnie, przywykłe do jednej postawy (np. siedzącej) lub używania jednej strony ciała (np. noszenia ciężkiego plecaka lub torebki na jednym ramieniu). Pomoc fizjoterapeuty może okazać się wtedy niezbędna, ale konieczna będzie też praca nad postawą we własnym zakresie. Jakich sportów unikać przy bólu kręgosłupa? Na pewno tych, które mogą go obciążać –najlepiej każdy przypadek indywidualnie skonsultować z lekarzem. Istnieje za to szereg aktywności, które mogą wzmocnić nasz kręgosłup.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Jedną z aktywności, która pomoże w problemach bólu pleców, jest pilates, zwłaszcza w wersji wzmacniającej poczucie równowagi, oferowanej przez część klubów fitness. Przydatne mogą okazać się też domowe ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa. Nie są one trudne. Jedno z nich wymaga położenia się na brzuchu oraz wyprostowania i wyciągnięcia przed siebie obu rąk przy jednoczesnym patrzeniu na podłogę. Z tej pozycji należy unieść klatkę piersiową, mocno spinając mięśnie pleców. Pośladki mogą być luźne bądź spięte, a stopy pozostają na podłodze. Trzymając ręce, głowę i klatkę piersiową nad podłogą, przenosi się obie wyprostowane ręce na bok i dotyka dłońmi bioder, po czym wraca się do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarza się trzy razy po siedem serii. Wiele podobnych zestawów treningowych znajduje się w sieci, jednak należy pamiętać o szczególnym zwróceniu uwagi na technikę ich wykonywania!

Domowe ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa mają wiele zalet, jednak bywają nudne dla kogoś, kto woli spędzać czas na świeżym powietrzu. Ci, którzy lubią jogging, na pewno zastanawiają się, jaka relacja łączy bieganie a ból kręgosłupa. Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do uprawiania joggingu. Nie należy jednak biegać, jeśli występuje ostry ból spowodowany konfliktem dyskowo-oponowym, który znacznie ogranicza ruchomość kręgosłupa. Można go rozpoznać po nasileniu dolegliwości w czasie siedzenia, kaszlu i kichania. Zalecana jest wówczas przerwa od sportu i bezwzględna rehabilitacja. Biegać nie należy również przy bólach pleców wynikających ze złamania trzonu kręgowego, nowotworu czy jakiejkolwiek choroby narządów wewnętrznych. A co w przypadku związku rower a ból kręgosłupa? Dolegliwości nasilające się po lub w trakcie jazdy na rowerze mogą być spowodowane niewłaściwą postawą, złą wysokością siodełka lub przeciążeniem stawowym. Aby im zapobiec, warto poradzić się specjalisty w zakresie dopasowania sprzętu do budowy ciała użytkownika. Pamiętać należy też o tym, że dobry rower to taki, który posiada amortyzatory, zwłaszcza jeśli użytkuje się wyboiste trasy.

Zmień tryb życia!

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej postawy. Większość ludzi odruchowo zaokrągla plecy i porusza się w sposób, który prędzej czy później powoduje zmiany zwyrodnieniowe. Również nadwaga nie sprzyja układowi kostnemu. Do tego dochodzi siedzący tryb życia oraz… stres, który jest znaną przyczyną bólu pleców. Dbając o zdrowie kompleksowo, chroniony jest też kręgosłup, dlatego warto zaplanować kilkuminutowe przerwy od pracy, wstawać od biurka, wybierać spacery zamiast komunikacji miejskiej lub samochodu i zwrócić uwagę na masę ciała.

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót