Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Jakie posiłki powodują przyspieszenie metabolizmu?

Dieta i tabletki na przyspieszenie metabolizmu. Sprawdź co spowalnia metabolizm

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 08:41
Niektóre osoby, wybrani szczęśliwcy, mogą pochwalić się doskonałą przemianą materii, Nigdy nie narzekają ani na swoją sylwetkę, ani na problemy żołądkowe. Niestety nie wszyscy są takimi wybrańcami losu – większość ludzi boryka się z powolną przemianą materii, która odbija się na wadze oraz powoduje trudności w spalaniu tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji niezbędna jest dieta na przyspieszenie metabolizmu.
Przyspieszenie metabolizmu – rodzinazdrowia.pl

Co spowalnia metabolizm człowieka?

Wolna przemiana materii to nie tyle cecha wrodzona, co przede wszystkim efekt niewłaściwych nawyków żywieniowych. Istnieje wiele czynników wpływających na wolne trawienie oraz nieregularne, rzadkie wydalanie, które sprzyjają tym samym powstawaniu licznych dolegliwości.

Tym, co spowalnia metabolizm, jest przede wszystkim:

  • nieregularność posiłków,
  • dieta uboga w składniki odżywcze, zwłaszcza błonnik,
  • nieodpowiednie nawadnianie organizmu.

Woda pobudza metabolizm do działania - rodzinazdrowia.plBrak posiłków o stałych porach sprawia, że organizm magazynuje tłuszcz, a jednocześnie nie może ustalić własnego rytmu. Skoro brak jest rytmu jedzenia, nie będzie również prawidłowego rytmu wydalania zanieczyszczeń.

Metabolizm zwalnia, gdy znacząco i gwałtownie ograniczamy ilość spożywanych kalorii. Nie służą mu więc drastyczne głodówki czy diety, które zapewniają mniej niż 1000 kcal dziennie. Negatywny wpływ na tempo metabolizmu ma także nadmiar tłuszczów oraz dieta uboga w warzywa i owoce.

Do przyspieszenia metabolizmu nie dojdzie również wtedy, gdy wypija się za mało wody oraz kiedy prowadzi się siedzący i stresujący tryb życia. Badania dowiodły, że obie rzeczy w znaczącym stopniu hamują metabolizm.

Przyspieszenie metabolizmu – odżywianie 

Ze względu na to, że podstawą lepszej przemiany materii jest odpowiednia dieta, niezbędna jest znajomość tych produktów, które przyspieszą metabolizm. Na czele znajdują się fermentowane produkty mleczne, głównie kefiry i maślanki. Zawarty w nich wapń sprzyja poprawie ruchów robaczkowych w jelitach oraz zwiększa w nich ilość bakterii, sprzyjających perystaltyce. Poza nimi na przyspieszenie metabolizmu wpływa błonnik z płatków owsianych i warzyw. Awokado pobudza organizm do działania - rodzinazdrowia.plDotyczy to przede wszystkim warzyw zielonych, które poza błonnikiem mają także duże pokłady witaminy C.

Do produktów, które wspomagają metabolizm, zaliczyć należy niektóre rodzaje herbat i przyprawy. Wśród herbat wyróżnia się zielona i czerwona – sprzyjają one lepszej pracy układu pokarmowego. Istotne jest także doprawianie potraw ostrymi przyprawami, głównie papryką i chili, jak również imbirem, cynamonem i kardamonem. Poprzez lekkie ogrzewanie ciała, każda z tych przypraw działa na przyspieszenie przemiany materii.

Dieta przyspieszająca przemianę materii

Skuteczna dieta przyspieszająca przemianę materii to nie tylko wybór odpowiednich produktów, które działają na układ pokarmowy, lecz także przestrzeganie kilku zasad.

  1. Pierwszą jest jedzenie śniadania. Dostarcza ono energii na sporą część dnia.
  2. Drugą zasadą, która znajduje się w diecie przyspieszającej metabolizm, to konieczność przyprawiania jedzenia ostrymi przyprawami, które stymulują jelita do pracy.
  3. Trzecią jest wypijanie minimum 2 litrów płynów dziennie. Powinna to być głównie woda niegazowana oraz zielona i czerwona herbata.
  4. Czwartą zasadą diety jest urozmaicenie posiłków oraz dodanie do niej produktów zawierających kwasy omega-3, czyli awokado, ryby, oliwę z oliwek. Kwas omega-3 przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a ponadto wspomaga oczyszczanie wątroby. Można znaleźć wiele przepisów, które w pomysłowy sposób wykorzystują zbawienne dla metabolizmu produkty.

Zdrowa dieta nie musi być nudna, a dieta na metabolizm doskonale to udowadnia.

Jeżeli ma się problem z samodzielnym ułożeniem diety na metabolizm, można skorzystać z dostępnej w internecie diety 3D. Potrafi ona poprawić przemianę materii poprzez zastosowanie odpowiednich pokarmów oraz łączenie przypraw.

Tabletki na przyspieszenie metabolizmu

Jeżeli dieta na przemianę materii nie działa albo nie daje zadowalających skutków, można sięgnąć po tabletki na przyspieszenie metabolizmu. Są one dostępne w aptekach oraz w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Jednak zanim zakupi się leki, należy sprawdzić ich wiarygodność. Zazwyczaj powstają one na bazie ziół, które mają właściwości przyspieszające przemianę materii. Nie powinny być jednak traktowane jako cudowny środek na przyspieszenie metabolizmu i odchudzanie. Same tabletki nie wystarczą. Dopiero połączenie ich z regularnymi posiłkami, aktywnością fizyczną i zdrowym jedzeniem pozwoli doczekać się oczekiwanych efektów.

Karolina Skrzek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również