Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jakie ćwiczenia wolno, a jakich nie wolno wykonywać po porodzie metodą cesarskiego cięcia?

Jak wrócić do formy po cesarskim cięciu?

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 13:37
Po miesiącach ciążowego ciężaru mamy szybko chcą wrócić do formy, szczególnie, jeśli były też aktywne wcześniej. Jednak nie wolno zapominać, że poród metodą cesarskiego cięcia to operacja i zbyt szybkie obciążanie mięśni i powłok brzucha może być po prostu niebezpieczne. Jak zatem pogodzić chęć powrotu do formy i rekonwalescencję pooperacyjną?

Dlaczego po cesarce jest trudniej?

Poród metodą cesarskiego cięcia wielu kobietom wydaje się mniej bolesną alternatywą dla naturalnego porodu, ale to tylko mit. Cesarka to operacja – następuje przecięcie powłok brzusznych i macicy, więc wracanie do formy trwa dłużej i bardziej boli. Oczywiście, wiele zależy od organizmu kobiety i jej formy sprzed oraz w trakcie ciąży, ale faktem jest, że po porodzie naturalnym kobieta może wrócić do normalnej aktywności sportowej, nawet z obciążeniem, już po 6 tygodniach, czyli po zakończeniu okresu połogu. Natomiast mamy po cesarce na pełną aktywność muszą poczekać nawet pół roku.

Jak utrzymać i podnieść formę?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: przede wszystkim ostrożnie. Jeśli kobieta czuje się dobrze, a lekarz stwierdzi, że rana pooperacyjna również dobrze się goi, już po kilku dniach (a najlepiej po zdjęciu szwów) można wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej. Pierwsze to naprzemienne zginanie nóg w kolanach oraz ćwiczenia oddechowe. Następnie, jeśli nie ma przeszkód, można dołączyć też wolne unoszenie bioder w górę. Gdy mama jest już na nogach i może spacerować z maluchem w wózku, musi pamiętać o zakazie dużych obciążeń ciała i podnoszenia ciężarów. Przyda się ogólne wzmocnienie np. dynamiczne spacery. Brzuszki nie są jeszcze wskazane, tak jak i ćwiczenia na stepie czy jazda na rolkach lub sporty grożące upadkiem. Jeśli kobieta ma silne mięśnie i dobrą kondycję, niektóre rodzaje brzuszków może wykonywać już po 2 miesiącach od cesarskiego cięcia. Należy jednak pamiętać, aby przy najdrobniejszym ucisku czy bólu zrezygnować z ćwiczeń, gdyż czasem blizna tylko na powierzchni wygląda dobrze, a zrosty i stany zapalne czyhają w środku rany.

Na dynamiczne ćwiczenia aerobowe lub siłownię należy poczekać do 6 miesięcy po porodzie.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót