Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Jakie choroby wywołuje zanieczyszczone powietrze? Jak smog wpływa na nasze środowisko?

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka

Data publikacji: 29 stycznia 2017, 00:00
Zanieczyszczenie powietrza wpływa przede wszystkim na układ oddechowy, układ krążenia, a także rozwój chorób nowotworowych. Pył zawarty w powietrzu jest także przyczyną rozwoju wielu alergii. Polska należy do europejskich krajów, zajmujących czołowe miejsce na liście państw o największym zanieczyszczeniu powietrza.

Spis treści:

Wpływ powietrza na człowieka

Każdy wie, że powietrze jest nam niezbędne do życia. Zawarty w nim tlen stanowi podstawę wszystkich procesów życiowych. Niestety powietrze XXI wieku, szczególnie w naszym regionie Europy jest bardzo zanieczyszczone. Ostatnie rankingi dotyczące zanieczyszczeń powietrza w Polsce prowadzone przez WHO nie nastrajają optymizmem. Pozostaje mieć nadzieję, że wprowadzone przepisy w wielu miastach naszego kraju znajdą zastosowanie i będą przestrzegane. Wpływ powietrza na zdrowie człowieka ma duże znaczenie i koniecznie należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby polepszyć jego jakość.

Choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza

Szczególnie niebezpieczne dla człowieka są te pyły, które dostają się bezpośrednio do układu oddechowego. Ich wyjątkowo mała średnica powoduje, że trafiają do najdalszych zakamarków oskrzeli. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Choroby, które są spowodowane zanieczyszczeniem powietrza to między innymi astma czy też POCHP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc). Według badań, w okresie kiedy zanieczyszczenie powietrza jest największe dochodzi do zwiększonej ilości udarów mózgu i zawałów serca.

Wpływ zanieczyszczenia wody na zdrowie człowieka

Nie tylko zły stan powietrza jest poważnym problemem dzisiejszych czasów. Na skutek daleko posuniętego rozwoju przemysłu, zanieczyszczenia dostają się także do wody, powodując zaburzenie balansu jej naturalnego środowiska. Pamiętajmy, że w dużej mierze sami odpowiadamy za nasze środowisko i doprowadzamy do jego destrukcji. Jaki wpływ ma zanieczyszczenie wody na zdrowie człowieka? Ryby, które spożywamy niejednokrotnie w dużych ilościach akumulują w swoim ciele wiele metali, które później trafiają do naszego organizmu. Mowa tutaj przede wszystkim o rtęci, kadmie czy też niklu. Ekspozycja na te związki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, między innymi wpływając na rozwój chorób nowotworowych.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na środowisko

Mówiąc ogólnie, całe środowisko cierpi na zanieczyszczeniu powietrza. Na skutek opadów atmosferycznych, zanieczyszczenia zawarte w powietrzu dostają się do wód i gleb. Sytuacje te sprawiają, że gleba staje się bogata w szkodliwe substancje. To ma oczywiście wpływ na uprawy rolne, które w konsekwencji narażone są na trujące związki. I tak w zasadzie koło się zamyka - człowiek sam przyczynił się do niszczenia środowiska, a skutkiem tego dochodzi do zwiększonej zapalności na niektóre choroby. Jak widać zanieczyszczone powietrze wpływa bardzo negatywnie na środowisko.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót