Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Jakich kosmetyków należy unikać w trakcie ciąży?

Pielęgnacja skóry ciężarnych

Data publikacji: 24 maja 2016, 14:39
Czas oczekiwania na dziecko to jeden z najbardziej niezwykłych momentów w życiu kobiety. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę nie tylko na właściwy dobór elementów diety, ale także zweryfikować skład używanych do tej pory kosmetyków. Wiele z nich zawiera składniki, które w czasie ciąży uważa się za niewskazane, a nawet zakazane, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie, a nawet uszkodzić rozwijający się w łonie matki płód.

Zwróć uwagę na skład kosmetyków

Wiele składników, które mogą okazać się szkodliwe dla kobiet w ciąży jest dość powszechnie stosowanych w większości kosmetyków. Warto zatem przyjrzeć się preparatom, których używa się w codziennej pielęgnacji.

Witamina A, a także jej pochodne, czyli na przykład retinol, wchodzą w skład wielu kremów i balsamów przeciw starzeniu się skóry. Takie kosmetyki powinny być używane wyłącznie pod kontrolą lekarza, ponieważ przekroczenie dozwolonej dziennej dawki może spowodować uszkodzenie płodu, a nawet przyczynić się do poronienia.

Kwas salicylowy i kwasy owocowe, które znane są na pewno paniom zmagającym się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, również należą do listy składników, których stosowanie w ciąży jest niewskazane. Wysokie stężenie takich kwasów mogłoby spowodować przedostaniem się ich do krwiobiegu, a to groziłoby pojawieniem się wad serca u dziecka, a także możliwością wystąpienia zaburzeń w okresie okołoporodowym. Dodatkowo mogą spowodować podrażnienia, a także trwałe przebarwienia skóry.

Substancje zapachowe, takie jak olejek bergamotowy i rozmarynowy, zawarte w płynach do kąpieli, żelach pod prysznic czy mydłach mogą powodować uczulenie. Dodatkowo olejek rozmarynowy może doprowadzić do powstania trwałych zmian na skórze, takich jak plamy pigmentacyjne.

Tetracykliny są powszechnie stosowane w antybiotykach do cery trądzikowej. Trzeba na nie szczególnie uważać, ponieważ zażywane w czasie ciąży mogą doprowadzić do uszkodzeń płodu.

Ftalany obecne są głównie w perfumach, lakierach do paznokci i włosów. Mogą powodować problemy z płodnością u dorosłych osób, których matki w czasie ciąży stosowały produkty zawierające te składniki.

Zastanów się nad kosmetycznym detoksem

Na czas ciąży warto odłożyć na później wszelkie zabiegi kosmetyczne takie jak depilacja gorącym woskiem czy kuracje antycellulitowe oraz wyszczuplające, ponieważ kosmetyki używane w trakcie takich zabiegów mogą zawierać opisane wyżej składniki, a także wpływać na krążenie żylne i powodować żylaki.

Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się. Używane do tej pory kosmetyki lepiej odstawić lub oddać bliskim, aby nie narażać siebie i dziecka na niepotrzebne ryzyko. Zresztą, nawet jeśli ten kosmetyczny detoks spowoduje pojawienie się kolejnej zmarszczki, to świadomość, że dzięki temu dziecku nic nie dolega z pewnością nam to wynagrodzi. Ciąża nie oznacza absolutnego pożegnania się z kosmetykami do pielęgnacji. Warto sięgnąć wówczas po kosmetyki naturalne, pozbawione substancji uczulających. Najlepiej przed zakupem skonsultować swój wybór z lekarzem.

Beata Kubiś
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót