Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Jaka choroba powoduje „szyję Nerona”?

Dyfteryt – zakaźna choroba najmłodszych

Data publikacji: 5 sierpnia 2016, 16:31
Nalot na gardle, kaszel i chrypka mogą wskazywać na wiele chorób. Jeśli jednak nasze dziecko nie zostało zaszczepione na błonicę, sprawdźmy jak najszybciej, czy nie zapadło właśnie na tę niebezpieczną chorobę. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Charakterystyczne objawy

Błonica, znana też pod nazwą dyfteryt, wywoływana jest przez bakterię maczugowca błonicy. Niegdyś choroba ta siała postrach na świecie – dość wspomnieć epidemię w Europie w latach 40. czy powrót błonicy w latach 90. XX w. (teren byłego Związku Radzieckiego).

Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową lub kontakt z chorą osobą. Charakterystycznym objawem jest biały nalot na tylnej części gardła, wokół którego tworzą się przekrwienia. W ciężkich przypadkach puchną węzły chłonne, co sprawia, że szyja jest opuchnięta. Jej specyficzny wygląd określa się wówczas „szyją Nerona” albo „szyją cesarza”. Inne objawy to:

  • ból gardła, połączony z chrypą i trudnościami z mówieniem,
  • problemy z przełykaniem,
  • kaszel,
  • trudności w oddychaniu,
  • ogólne osłabienie i zmęczenie,
  • blada cera,
  • brak apetytu
  • i wymioty.

Obowiązkowe szczepienia

Obecnie błonica występuje w Europie rzadko – można wręcz mówić o pojedynczych przypadkach. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy się przed nią chronić. Dyfteryt wciąż daje o sobie znać chociażby w krajach Afryki czy Ameryki Płd. Granice świata się kurczą, stale podróżujemy, spotykamy wiele osób, co zwiększa tym samym ryzyko zakażenia. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Szczepienie na błonicę jest w Polsce obowiązkowe – pierwsza dawka szczepień podawana jest już w 7. lub 8. tygodniu życia. Warto dodać, że szczepionka DPT/DTP chroni także przed kokluszem i tężcem.

Osoba chora na błonicę powinna być natychmiast hospitalizowana i trzymana w izolacji. Leczenie polega na podaniu antytoksyny błoniczej, jest też wspomagane antybiotykami. Oprócz tego należy spożywać posiłki bogate w składniki odżywcze i witaminy.

Zuzanna Kurzela
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót