Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Jak zadbać o czysty nosek maluszka podczas kataru?

Data publikacji: 10 listopada 2023, 14:35
Katar to dość powszechna dolegliwość u dzieci. Jest on zazwyczaj bardzo uciążliwy i problematyczny, szczególnie u tych najmłodszych. Czyszczenie nosa maluszka to istotna czynność i element codziennej higieny. Pomaga utrzymać prawidłową funkcję błony śluzowej nosa, dlatego rodzice powinni pamiętać o niej nie tylko wtedy, gdy u dziecka pojawi się katar. A co zrobić, gdy dojdzie już do utraty drożności przewodów nosowych?

Spis treści:

Dlaczego regularna higiena nosa jest ważna?

Błona śluzowa nosa, utrzymywana we właściwej kondycji, to ważna bariera chroniąca organizm przed patogenami, dlatego drożny nos odgrywa tak istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu dróg oddechowych. Wdychane powietrze zostaje w jego wnętrzu ogrzane, oczyszczone oraz nawilżone, co zapobiega rozwojowi infekcji, w tym wirusowych – tak częstych w wieku dziecięcym.

Regularna, codzienna higiena nosa ma największe znaczenie u noworodków i niemowląt, – ułatwia oddychanie, usuwa zanieczyszczenia z błon śluzowych i przywraca ich naturalną wilgotność. Jeśli jednak w nosie znajduje się nadmiar śluzu lub zbyt dużo zanieczyszczeń, naturalny mechanizm samooczyszczania nie nadąża z ich usuwaniem. W rezultacie dzieci zatkanym nosem tracą apetyt, stają się marudne i mają problemy ze snem.

Katar, nazywany inaczej nieżytem nosa lub zapaleniem błony śluzowej nosa, jest znacznym problemem szczególnie dla maluszków. Niemowlęta nie potrafią jeszcze oddychać przez usta. Przez pierwsze miesiące życia wymiana powietrza odbywa się u nich wyłącznie przez nos, dlatego jego upośledzona drożność bardzo szybko prowadzi do trudności z oddychaniem. Dzieci aż do trzeciego roku życia nie potrafią też samodzielnie wystarczająco dobrze wydmuchać nosa przy pomocy chusteczki.

Uciążliwy katar

Katar może znacznie utrudniać prawidłowe oddychanie niemowlętom. Większość czasu spędzają one w pozycji leżącej na plecach, co powoduje spływanie wydzieliny wprost do gardła i przełyku, a następnie do ucha i oskrzeli. W konsekwencji może zaś prowadzić do wymiotów oraz stanów zapalnych.

Czyszczenie zakatarzonego noska maluszków powinno odbywać się kilka razy dziennie, zwłaszcza przed snem i karmieniami. Zapobiega to podrażnieniu gardła przez spływającą wydzielinę, przedostawaniu się jej do dolnych dróg oddechowych oraz zaleganiu jej w zatokach obocznych nosa. Pomaga przez to także uniknąć dalszego rozwoju infekcji. Nieleczony katar może bowiem prowadzić do takich chorób, jak zapalenie ucha środkowego, oskrzeli, zatok, a w skrajnym zaniedbaniu nawet płuc. Jak zatem pomóc najmłodszym pacjentom w oczyszczaniu noska?

Aspiratory do nosa na katar dla dzieci i niemowląt

W leczeniu kataru u dzieci bardzo ważne jest zakraplanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub morskiej oraz systematyczne usuwanie zbierającej się wydzieliny. Niemowlętom trzeba pomóc, odsysając nagromadzony śluz za pomocą takich urządzeń, jak np. aspirator do nosa. To niezbędny przyrząd, który umożliwia rodzicom oczyszczenie przewodów nosowych u najmłodszych.

W aptekach dostępne są różne warianty aspiratorów – elektryczne, na wdech oraz podłączane do odkurzacza. Wśród tych ostatnich, warto zwrócić uwagę na SilMed Kokoro Aspirator kataru do odkurzacza. Ten model aspiratora kataru do odkurzacza można stosować do odciągania wydzieliny z nosa u dzieci nawet już od 1. dnia życia.

Urządzenie należy podłączyć, umieszczając wkładkę w rurze ssącej odkurzacza. Odpowiednie ukształtowanie aspiratora redukuje siłę ssącą na bezpieczną, a poprzez jej regulację umożliwia zmianę ciśnienia powietrza ssącego między komorami. Dzięki temu w prosty sposób można je dostosować do potrzeb każdego użytkownika – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

 

 

 

 

 

Aspirator kataru do odkurzacza SilMed Kokoro sprawdzi się na duży i mały katarek – miękka, silikonowa nakładka zwiększa komfort nawet najmniejszych nosków. Polecany jest do stosowania w przypadku kataru infekcyjnego (bakteryjny, wirusowy), alergicznego oraz sezonowego nieżytu nosa. Przeciwwskazaniami do stosowania jest uszkodzona błona śluzowa nosa, jej obrzęk lub krwawienie z nosa.

Model ten jest w pełni rozkładany – jego konstrukcja zapewnia łatwe i dokładne czyszczenie, a przez to wysoki poziom higieny, co jest bardzo istotne przy wielokrotnym użytkowaniu (produkt należy umyć każdorazowo przed i po zabiegu pod ciepłą, bieżącą wodą). Urządzenie zostało wykonane z bezpiecznego, wytrzymałego i atestowanego tworzywa, które dodatkowo pozwala na jego utrzymanie w czystości.

Przed rozpoczęciem oczyszczania z pomocą jakiegokolwiek rodzaju aspiratora zawsze trzeba najpierw zakroplić nosek solą fizjologiczną lub dostępną w aptekach wodą morską w celu upłynnienia zalegającej wydzieliny, a ponownie – po wykonaniu zabiegu – nawilżyć błony śluzowe nosa, które mogą ulec delikatnemu wysuszeniu. Przed użyciem urządzenia należy też zapoznać się dokładnie z instrukcją znajdującą się wewnątrz opakowania.

Nebulizacja solą fizjologiczną

W przypadku kataru u maluszka warto zastosować również nebulizację solą fizjologiczną. Zabieg ten nawilży błonę śluzową nosa, zregeneruje ją i ułatwi oddychanie. Dodatkowo pomoże też upłynnić nagromadzoną w jamie nosowej wydzielinę.

Dokonując wyboru, spośród dostępnych w ofercie aptecznej urządzeń, warto zwrócić uwagę na Inhalator tłokowy SilMed. Może on być wykorzystywany do inhalacji dróg oddechowych w warunkach domowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W zestawie znajdują się akcesoria zróżnicowanej wielkości: maseczka dla osoby dorosłej i dla dziecka oraz ustnik, może więc z niego korzystać każdy. Inhalator tłokowy SilMed jest łatwy w obsłudze i posiada optymalną pojemność nebulizatora (10 ml).

Pobierz poradnik Moje Pierwsze Przeziębienie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Marta Nowacka

Powrót
Przeczytaj również