Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna

Pomysł na kawę przed treningiem i nie tylko!

Data publikacji: 22 kwietnia 2017, 01:48
Dla wielu osób kawa to nieodłączny element każdego poranka. Dla osób będących na diecie, a także intensywnie trenujących zaleca się picie kawy… z masłem! To niecodzienne połączenie stanowi dużą dawkę energii, a także hamuje łaknienie.

Geneza pomysłu

Pomysłodawcą picia kawy z masłem jest DaveAsprey, bloger zgłębiający temat zdrowego odżywania, a także skutecznego odchudzania się. Do stworzenia przepisu na kuloodporną kawę przyczyniła się wycieczka do Tybetu, gdzie zaobserwował zwyczaj picia herbaty z dodatkiem masła wytworzonego z mleka Jaków. Zainspirowany herbacianym napojem, postanowił wykorzystać tę recepturę, zamieniając herbatę na kawę. Asprey popularyzuje dietę paleo, która polega na spożywaniu niewielkiej ilości węglowodanów. Nazwa kawy ma symbolizować energetyczną bombę, która naładuje nas energią od samego rana i sprawi, że będziemy czuć się niezwyciężeni. Ma dodać nam mocy i zapewnić ochronę niczym kamizelka kuloodporna. Powinna pobudzić nas do działania, a także zapobiec odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Przepis na kawę z masłem i olejem kokosowym

Do przygotowania kawy kuloodpornej potrzebujemy ziarna arabiki, które mielimy na chwilę przed sporządzeniem napoju. Następnie kawę parzymy i dodajemy do niej łyżkę masła, a także dwie łyżeczki oleju kokosowego. Wszystko to dokładnie mieszamy, można użyć do tego celu blendera. Bulletproof coffee to doskonała propozycja kawy w diecie paleo, jednak należy zwrócić uwagę, aby dodawane do niej masło pochodziło od krów zjadających świeżą trawą, natomiast sama kawa powinna być świeżo mielona, najlepiej z ziaren 100% arabiki. Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć, to olej MCT, czyli taki, który zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Sprawiają one, że olej jest natychmiastowo wchłaniany i dostarcza dużej dawki energii naszemu organizmowi. Najlepszym przykładem może być tu olej kokosowy.

Działanie bulletproofcoffee

Dobrze jest wypić kuloodporną kawę przed treningiem, ponieważ zawarta w niej kofeina zapewni nam długotrwały zastrzyk energii, a dawka tłuszczu zahamuje apetyt. Jeśli dodatkowo wyeliminujemy z diety węglowodany proste, przyspieszymy proces redukcji tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ zastąpienie węglowodanów tłuszczami w określonej ilości powoduje stłumienie uczucia głodu, a więc pozwala zmniejszyć liczbę przyswajanych kalorii w ciągu całego dnia. Powinny polubić ją także osoby wybierające się na trudny egzamin lub na rozmowę o pracę. Tarpeny, czyli związki chemiczne zawarte w kawie, mają dobroczynny wpływ na nasz mózg. Przedostają się do niego poprzez układ krwionośny, gdzie łączą się z receptorami, powodując nagły przypływ energii i pobudzenie. Natomiast kwasy tłuszczowe zawarte w oleju MCT nie są metabolizowane przez wątrobę i trafiają bezpośrednio do mitochondriów, dostarczając nam tym samym dodatkowych pokładów energii. Dzięki temu możemy wykazać się większą kreatywnością i skupieniem.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również