Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Jak wygląda życie po wylewie?

Przyczyny i objawy udaru oraz jakość życia po wylewie

Data publikacji: 15 marca 2016, 15:35
Normalne życie po wylewie na początku może wydawać się czymś niemożliwym do osiągnięcia, a pierwsze chwile po udarze to z całą pewnością najtrudniejszy etap w życiu chorego. Ograniczona samodzielność może rodzić poczucie bezsilności i bezradności. W takich przypadkach ważne jest wsparcie najbliższych.
pacjent po wylewie

Spis treści:

Wylew krwi do mózgu - objawy

Wylew krwi do mózgu to choroba, która w bezpośredni sposób może zagrażać życiu. Jej przebieg jest niezwykle ciężki, a zwalczenie jej skutków i dojście do w pełni samodzielnego funkcjonowania to wyjątkowo długa droga. Objawy wylewu krwi do mózgu to zaburzenia mowy, widzenia, a także poruszania się. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej osób musi zmagać się z poważnymi konsekwencjami tej choroby.

Życie po wylewie krwi do mózgu

Życie po wylewie krwi do mózgu ulega radykalnej zmianie i wymaga od chorego ogromnej determinacji i samozaparcia, aby dojść do dawnej sprawności. Odzyskanie przynajmniej częściowej samodzielności to długotrwały proces, który musi bazować na odpowiedniej rehabilitacji oraz farmakologii. Warto zaznaczyć, że to właśnie specjalistyczna rehabilitacja ma największe znaczenie w przebiegu rekonwalescencji chorego. To właśnie regularne ćwiczenia pozwalają na stopniowe postępy, których celem jest przywrócenie choremu sprawności fizycznej. Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że powikłania występujące u chorego po wylewie krwi do mózgu przeradzają się w niepożądane stany depresyjne, które stanowią ogromną barierę podczas rehabilitacji, a więc finalnie utrudniają powrót do zdrowia.

Jak wygląda życie po udarze?

Bardzo ważne jest również to, by chory zdawał sobie sprawę, że po przejściu pierwszego wylewu automatycznie znajduje się w tak zwanej grupie podwyższonego ryzyka i w sposób szczególny musi dbać o swoje zdrowie. Życie po udarze w oczach chorego prawdopodobnie już nigdy nie będzie takie samo. Zwłaszcza jeśli powikłania, które pojawiły się wskutek choroby, odsuwają nas od pracy czy też innych, dotychczas zupełnie normalnych i codziennych obowiązków. Jednak warto spróbować nauczyć się żyć od nowa i udowodnić innym, że takie jednostki chorobowe, jak wylew podpajęczynówkowy czy też wylew śródmózgowy, nie muszą być wyrokiem.

Marta Akuszewska
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót