Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Jak sobie radzić z hemoroidami?

Data publikacji: 5 kwietnia 2023, 02:12
Szacuje się, że około połowa populacji powyżej 50. roku życia ma hemoroidy. Schorzenie to dotyka obu płci, a w szczególnej grupie ryzyka znajdują się osoby otyłe. Wzrost częstotliwości występowania hemoroidów notuje się również u osób prowadzących siedzący tryb życia i pracujących w pozycji stojącej przez wiele godzin. Poznaj źródła tego schorzenia, czynniki, które sprzyjają jego powstawaniu oraz sprawdzone metody leczenia.

Choroba, która dotyka coraz większe grono osób na całym świecie, to żylaki odbytu i odbytnicy, które powstają na skutek osłabienia naczyń krwionośnych. Popularnie nazywa się je hemoroidami. Są to poszerzone naczynia krwionośne zlokalizowane w pobliżu odbytu i odbytnicy, które mogą być umiejscowione po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie tych organów. Te żylaki często są bolesne, powodują trudności w oddawaniu stolca, wywołują stałe wrażenie swędzenia lub pieczenia w okolicy odbytu, mogą także prowadzić do krwawienia.

Kogo dotykają hemoroidy?

Wyjątkową grupę osób cierpiących z powodu hemoroidów stanowią kobiety w ciąży. Wraz ze wzrostem płodu zwiększa się również ciśnienie na odbytnicę, co może prowadzić do powstawania hemoroidów. Po porodzie, gdy ów nacisk w naturalny sposób się zmniejsza, hemoroidy mogą zmaleć lub całkowicie zniknąć.

Czynniki sprzyjające powstawaniu hemoroidów

Osłabienie naczyń krwionośnych, które jest pierwszym etapem zwiastującym możliwość powstawania hemoroidów, to zazwyczaj albo skutek wieku, albo braku regularnej aktywności fizycznej. Na to nakłada się szereg dodatkowych niekorzystnych przyzwyczajeń, np. siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, długie pozostawanie w jednej pozycji itp.

Nie bez znaczenia pozostaje także… zawartość naszego talerza. Spożywanie dużej ilości tłustych, pikantnych i ciężkostrawnych potraw może pogarszać stan naczyń krwionośnych i skutkować powstawaniem hemoroidów.

Zapobieganie hemoroidom

Ci, którzy doświadczyli uciążliwości wiążących się z hemoroidami, wiele by dali, by cofnąć czas… Co by najczęściej zmieniali? Styl życia, a konkretnie – swoją dietę i ilość aktywności fizycznej.

W jadłospisie osób, które chcą uniknąć żylaków odbytu, powinno być dużo błonnika. Pomaga on w regulacji trawienia i zapobiega zaparciom, które mogą prowadzić do powstawania hemoroidów. Korzystna będzie dieta ze znaczną ilością owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i płatków owsianych. Równie ważne jest spożywanie dużych ilości wody, co przeciwdziała zaparciom.

Osoby, które mają siedzący tryb życia, powinny zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Codzienny spacer, joga czy pływanie mogą pomóc w poprawie krążenia krwi i zapobiec powstawaniu hemoroidów. Należy też unikać długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji.

Jak leczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych stadiach czasem wystarcza zmiana diety i stylu życia, a w przypadku bardziej zaawansowanych hemoroidów stosuje się leczenie farmakologiczne. Zwykle są to preparaty, najczęściej w formie maści, zawierające hydrokortyzon, lidokainę, heparynę lub witaminę E, które pomagają w zmniejszeniu obrzęku i bólu związanego z hemoroidami.

Skuteczne są także suplementy diety zawierające rutynę, hesperydynę i diosminę. Te składniki wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, przez co lepiej znoszą one wzmożone ciśnienie.

Najpoważniejsze przypadki, które nie reagują na leczenie farmakologiczne, mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Powrót
Przeczytaj również