Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaWłosy

Jak pozbyć się uciążliwych łusek, czyli walka z łupieżem

Czym jest łupież, jakie są sposoby na łupież i czy można pozbyć się go na zawsze

Data publikacji: 19 lutego 2016, 12:51
Łupież jest krępującym problemem, który często pojawia się nieoczekiwanie u osób cieszących się wcześniej piękną fryzurą. Znaczenie słowa "łupież" jest niejednolite. W dermatologii określa się tym mianem wiele jednostek chorobowych o różnym źródle i objawach. Jednak w powszechnej świadomości słowo to dotyczy drobnopłatkowego złuszczania skóry na głowie, często skutkującego opadaniem otrębiastego pyłu na odzież. Niekiedy postać sucha przechodzi w tłustą, z nasilonym łojotokiem. Nie ma jednego złotego sposobu na walkę z łupieżem. Dlatego powinniśmy rozważyć różne postępowanie zależnie od objawów, z jakimi się borykamy. Zatem jak pozbyć się łupieżu?
Przyczyny i metody walki z łupieżem – rodzinazdrowia.pl

Łupież – przyczyny powstawania

Łupież powstaje za sprawą kilku różnych czynników. Wymienić wśród nich można łojotok, czyli nadmierną produkcję tłustego sebum przez gruczoły skóry głowy, a także namnażanie w jej obrębie pewnych drobnoustrojów – kluczową rolę przypisuje się tu grzybowi drożdżopodobnemu Pityrosporum ovale (znanemu dawniej jako Malassezia furfur). Rozwój tych mikroorganizmów powoduje rozkład lipidów łoju do substancji drażniących, powodujących powstanie rumienia. Nie bez znaczenia są zaburzenia ogólnoustrojowe, w tym hormonalne, a także niewłaściwa pielęgnacja włosów. Wszystkie te czynniki prowadzą do jednego – zaburzenia odnawiania się komórek, a konkretnie gromadzenia się zgrubiałych łusek złożonych z komórek warstwy rogowej naskórka. Łupież suchy czy tłusty ma przewlekły przebieg i niestety lubi nawracać. Objawy nasilają się w okresie jesienno-zimowym, zazwyczaj latem następuje poprawa. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 30% populacji.

Łupież tłusty i łupież suchy – poznaj różnice

Włosy wolne od łupieżu - rodzinazdrowia.plJeżeli mamy problem z łupieżem, przyjrzyjmy się dokładnie skórze głowy, aby określić jego rodzaj. Drobne, suche, łatwo oddzielające się białe łuski i sucha skóra głowy wskazują na to, że mamy do czynienia z łupieżem suchym, znanym też jako łupież zwykły. Występuje on najczęściej między 10. a 20. rokiem życia, zwykle u młodych mężczyzn. Przebiega ze świądem, ale bez stanu zapalnego. Objawy postaci suchej ulegają nasileniu jesienią i zimą, kiedy na skutek ogrzewania powietrze w pomieszczeniach ulega wysuszeniu. Dodatkowo może ten efekt potęgować noszenie nakryć głowy. Postać sucha może przejść z czasem w łupież tłusty. Łuski na skórze głowy są wówczas pozlepiane, grube, żółtawe. Trudniej niż w łupieżu suchym oddzielić je od skóry, która jest zarumieniona i przetłuszczona. Łupież tłusty występuje jako objaw w takich częstych chorobach, jak łojotokowe zapalenie skóry i łuszczyca.

Domowe sposoby na łupież – czy istnieją skuteczne metody

Walka z łupieżem - rodzinazdrowia.plW internecie czy codziennych rozmowach polecane są różne domowe sposoby na łupież: masaż skóry głowy sokiem z cytryny, nakładanie oleju rycynowego bądź oliwy z oliwek, płukanki z octu czy pokrzywy. Jednak jeżeli nie jesteśmy pewni z którą postacią łupieżu mamy do czynienia, takie metody mogą prowadzić wręcz do pogorszenia, zamiast usunięcia objawów. Domowa terapia łupieżu może być tym bardziej nieskuteczna, jeżeli mamy do czynienia z zakażeniem Pityrosporum ovale. Dlatego preparaty stosowane w leczeniu łupieżu mają działanie wielokierunkowe: grzybobójcze, zmniejszające łojotok i keratolityczne (pomagają usunąć zgrubiałą, łuszczącą się warstwę naskórka). Łupież suchy wymaga stosowania delikatnych nawilżających szamponów przeciwłupieżowych, kremów lub oliwy z 3% kwasem salicylowym, które zmniejszają wysuszenie skóry i jej świąd. W przypadku łupieżu tłustego najważniejsze są leki przeciwgrzybicze z grupy pochodnych imidazolu oraz preparaty przeciwłojotokowe.

Szampon przeciwłupieżowy, czyli domowy sposób na łupież

Jak już wiemy, łupież lubi niestety nawracać. W utrzymaniu dobrego efektu leczenia kluczowa jest dalsza profilaktyka. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów przy pomocy szamponów przeciwłupieżowych. Odżywek czy masek do włosów nie należy nakładać u samej ich podstawy, gdyż może to nasilać łojotok. Unikajmy sytuacji stresowych, suchych pomieszczeń i wysokich temperatur, które będą potęgowały ten efekt. Warto wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające witaminy i minerały, które odżywią i wzmocnią włosy. Pozbycie się łupieżu suchego lub tłustego jest niełatwe, ale możliwe. Stosowanie szamponów przeciwłupieżowych lub jakichkolwiek domowych sposobów na łupież jest uzależnione od postaci schorzenia. Najlepiej więc w tej walce wesprzeć się rozmową z lekarzem.

Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót