Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZioła

Jak pielęgnować szałwię

Jak pielęgnować szałwię lekarską i omszoną – zasady uprawy szałwii

Data publikacji: 9 lutego 2016, 12:57
W medycynie szałwia uznawana jest za jedną z najważniejszych roślin leczniczych. Warto wiedzieć, jak pielęgnować szałwię, gdyż ta cenna roślina może zastąpić wiele leków. Poza swoimi właściwościami medycznymi, stosuje się ją również jako przyprawę lub jako krzew ozdobny. To, jak będziesz pielęgnować szałwię, wpłynie na jej wygląd i kondycję, dlatego warto poznać kilka szczegółów uprawy, by móc w pełni cieszyć się walorami tej rośliny.
Jak pielęgnować szałwię – szałwia lekarska i omszona – rodzinazdrowia.pl

Szałwia – uprawa​

Do uprawy szałwii najlepsza jest gleba z wysoką zawartością próchnicy. Ziemie jałowe lub gliniaste można użyźnić specjalnymi mieszankami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Ich odczyn powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Jednak nie tylko gleba jest istotna. Wybierając miejsce pod uprawę, należy pamiętać, że do rozwoju roślin potrzebne jest słońce. Szałwia dodatkowo lubi miejsca ciepłe i osłonięte od wiatru.

Szałwia – pielęgnacja​

W przypadku takich roślin, jak szałwia, pielęgnacja nie jest skomplikowana. Nawadnianie zależy od wielkości doniczki, a także nasłonecznienia. Zwykle wystarczy podlewać ją raz na 3 dni, jednak warto regularnie sprawdzać wilgotność gleby, by nie przesuszyć rośliny. Szałwia jest rośliną, której pielęgnacja nie wymaga specjalnego nawożenia. Nie oznacza to jednak, że można ten aspekt całkowicie pominąć. W okresie kwitnienia warto wspomóc jej rozwój nawozem uniwersalnym.

Szałwia lekarska i szałwia omszona – uprawa i pielęgnacja​

Nie każda szałwia jest lecznicza. Szałwia omszona to roślina ozdobna, którą uprawia się w celu eksponowania jej pięknych kwiatów. Natomiast Salvia officinalis - szałwia lekarska, uprawiana jest przez wzgląd na jej zdrowotne właściwości. Oba gatunki sadzi się na rabatach oraz w doniczkach. Najlepiej rosną w lekkich i żyznych glebach oraz w nasłonecznionych miejscach o wilgotnym podłożu. W takich warunkach osiągają wysokość ok. 50-70 cm. Wybierając roślinkę do domu czy ogrodu, sprawdź jej odmianę, by w pełni móc cieszyć się z jej widoku lub leczniczego działania.

Elżbieta Reimann
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również