Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Jak nie dopuścić do powstania próchnicy?

Próchnica – powszechna choroba uzębienia

Data publikacji: 7 lipca 2016, 12:52
Pielęgnacja jamy ustnej nie ogranicza się do codziennego mycia zębów. Warunkiem zachowania ładnych i zdrowych zębów są regularne kontrole u stomatologa, który w razie pojawienia się ubytków, może interweniować. Takie wizyty powinniśmy odbywać raz na pół roku. Im wcześniej zostanie wykryty ubytek, tym leczenie jest prostsze, szybsze oraz mniej bolesne. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk regularnej kontroli uzębienia - wczesne wykrycie zmian w zębach pomoże skutecznie walczyć z próchnicą.

Przyczyny i objawy próchnicy

Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka bakteryjna (inaczej płytka nazębna) – charakterystyczny nalot, spowodowany niewłaściwą dietą, bogatą w pokarmy o dużej zawartości cukru (pamiętajmy, że cukier może występować w różnej formie, np. jako syrop glukozowo-fruktozowy!) i niedostateczną pielęgnacją.

Pierwszym objawem próchnicy jest tzw. plama próchnicowa – charakterystyczny biały ślad na szkliwie, mogący z czasem zmienić kolor na ciemniejszy. Próchnicy towarzyszy także nieświeży oddech. W niektórych przypadkach może wystąpić nadwrażliwość na wysokie lub niskie temperatury pokarmów oraz napojów oraz dyskomfort podczas szczotkowania zębów.

Leczenie oraz zapobieganie próchnicy

Leczenie próchnicy zależy od stanu, w jakim znajdują się zęby. Im później trafimy do dentysty, tym leczenie będzie obejmowało większą ilość zębów, a co za tym idzie, będzie dłuższe. W każdym dotkniętym próchnicą zębie dentysta usuwa chorą tkankę i w jej miejscu umieszcza wypełnienie. Jeżeli proces próchniczy jest zaawansowany, choroba dociera do głębszych warstw zęba i może być konieczne leczenie kanałowe, a czasem nawet usunięcie zęba. Podstawą zapobiegania próchnicy jest regularna kontrola uzębienia w gabinecie stomatologicznym oraz usunięcie cukru z diety. Najlepiej wyeliminować cukry proste (glukoza, fruktoza) i zastąpić je złożonymi węglowodanami. Należy jednak pamiętać, że nawet one mogą wywołać próchnicę. Nic nie zastąpi jednak regularnej i starannej higieny jamy ustnej – najlepiej, gdy nie ogranicza się ona do szczotkowania zębów rano i wieczorem. Warto myć zęby po każdym posiłku, zwłaszcza po tym bogatym w cukry. Nie zapominajmy również o stosowaniu nici dentystycznej. Właściwa pielęgnacja połączona z regularnymi przeglądami uzębienia u dentysty pomoże nam uniknąć próchnicy.

 

Paulina Tarachowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót