Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaStyl

Hygge, czyli duński sposób na szczęście

Co to jest hygge?

Data publikacji: 4 lutego 2017, 01:34
Po ogólnoświatowej fascynacji filozofiami Dalekiego Wschodu przyszedł czas na teorię pochodzącą ze znacznie bliższego regionu. Hygge to sposób na życie, który stworzyli najszczęśliwsi mieszkańcy Europy - Duńczycy.

Co znaczy hygge?

Gdyby zapytać Duńczyków, czym jest hygge, podadzą mnóstwo przykładów, które składają się na opis krótkich przyjemnych momentów odnajdywanych na co dzień, w prozaicznych sytuacjach. Powiedzieć jednak o hygge, że to filozofia życia, to spore niedopowiedzenie. To nie tylko sposób reagowania na wszystko, co nas spotyka, ale też organizacja życia i otoczenia.

Tymczasem samo słowo hygge pochodzi od norweskiego terminu oznaczającego „dobrostan”, a Duńczycy dodali do niego część mówiącą o szczęściu i przyjemności. Nie chodzi tu o czerpanie radości z tego, co materialne, hygge staje w opozycji do konsumpcjonizmu. Termin ten Duńczycy traktują jak dobro narodowe.

Recepta na szczęście?

Czy rzeczywiście jest to gotowy przepis na szczęście? Otóż hygge pomaga odnajdywać momenty harmonii, wewnętrznego spokoju i przyjemności, które na pewno każdy przeżył, ale nie nazwał w żaden sposób. Duńczycy wiedzą, jak czerpać radość z drobnostek, by stawić czoło problemom. To największa siła hygge.

Hygge na codzień

Kluczem do szczęścia jest też otoczenie. Oprócz jasnych, oszczędnych wnętrz, aż  85% Duńczyków wymienia światło jako najważniejszy składnik stylu hygge. Ze względu na swoje położenie Dania ma ograniczony dostęp do naturalnego światła. Dla mieszkańców tego kraju hygge jest światło świec, których spalają najwięcej na świecie! Równie ważne jest surowe drewno, które w hygge pełni rolę klasycznych mebli, ale też dodatków (misek, ramek do zdjęć, podstawek).

Design hygge to też prostota. Codzienność powinna być oparta o relacje z bliskimi i naturą, dlatego wnętrza duńskich domów są proste i jasne, a w każdym domu znajdzie się tak zwany „hyggekrog”. Jest to spokojna część z dużym oknem, często wypełniona poduszkami i książkami. To w takiej scenerii, według Duńczyków, najłatwiej o te ulotne momenty szczęścia i harmonii. Duńczycy nie wyobrażają sobie też domu bez cichej sypialni i kominka. W hygge ważne są też relacje z bliskimi i przyjaciółmi

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót