Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Higiena intymna w czasie połogu

Data publikacji: 7 czerwca 2023, 09:06
Urodzenie dziecka to ogromny wysiłek dla organizmu matki. Trwający około 6 tygodni połóg, czyli czas niezbędny do regeneracji i powrotu do bioharmonii, jest niezwykle ważny i wymagający troski o samą siebie. Trzeba w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej higieny okolic intymnych.

Po porodzie krocze jest obolałe, a z pochwy wydzielają się odchody połogowe (tzw. lochia). W macicy jest świeża rana po łożysku, a krwawienie może potrwać co najmniej 10-14 dni i powinno w miarę upływającego czasu słabnąć. Na początku odchody połogowe zawierają nie tylko krew i złuszczoną błonę macicy, ale są tam też liczne bakterie pochwowe: paciorkowce, gronkowce, pałeczki okrężnicy itp. Trzeba zatem stosować się do pewnych zasad, aby wyeliminować ryzyko częstych i nieprzyjemnych stanów zapalnych. Podpowiadamy jak powinna wyglądać higiena intymna, aby proces gojenia i regeneracji był jak najszybszy.

  • Dbaj o higienę po każdym skorzystaniu z toalety

Najlepiej podmywać się letnią wodą z szarym mydłem, płynem antyseptycznym lub specjalnym płynem do higieny intymnej po porodzie. Możesz używać w tym celu bidetu oraz prysznica. Pamiętaj, aby podmywać się w jednym kierunku: od przodu do tyłu i nigdy odwrotnie (bakterie kałowe są źródłem infekcji, której próbujemy przecież zapobiec).

  • Zrezygnuj z kąpieli w wannie

Niestety, na tym etapie kąpiele nie przyniosą żadnej korzyści i mogą jedynie zaszkodzić. Zbyt gorąca woda rozszerzy naczynia krwionośne, co jest bardzo niewskazane podczas krwawienia połogowego i może je dodatkowo nasilić. 

  • Zrezygnuj z wszelkich gąbek i myjek

Są siedliskiem bakterii. Używaj najlepiej wyłącznie ręczników jednorazowych, zamiast kąpielowych, gdyż nawet te świeżo wyprane mogą zawierać ślady podrażniających detergentów i, co gorsze, szkodliwych drobnoustrojów. Staraj się delikatnie osuszać krocze, aby przebiegało to jak najmniej inwazyjnie i bezboleśnie.

  • Dbaj o czystość łazienki i toalety

Bardzo ważną kwestią jest, aby zachować możliwie jak największą czystość sanitariatów przy pomocy odpowiednich środków bakteriobójczych.

  • Nie używaj tamponów

Tampony są niezalecane w okresie połogu. Pochwa przez jakiś czas jest obolała, a krocze (nawet jeśli nie było pęknięte, nacięte, zszywane) w najlepszym wypadku poddane było mikropęknięciom i uszkodzeniom, które teraz wymagają specjalnego traktowania. Znacznie lepiej jest używać specjalnych podpasek i wkładek higienicznych oraz często je wymieniać (średnio co 4 godziny), aby nie dopuścić do rozwinięcia się infekcji. Zwróć uwagę, aby były one jak najbardziej naturalne i oddychające. Myć ręce należy nie tylko po zmianie podpaski, ale i przed, żeby nie przenieść bakterii w okolice rany na kroczu.

  • Noś przewiewną i naturalną bieliznę

Daj skórze oddychać. Unikaj obcisłych i sztucznych materiałów. Postaw na suchość i wygodę. Zrezygnuj na jakiś czas z legginsów, obcisłych spodni i wszystkiego, co zbyt mocno przylega do ciała. Najlepiej sprawdzą się sukienki i luźne koszule.

  • Przyjrzyj się swojej diecie

W miarę możliwości staraj się zredukować cukier, który jest pożywką dla patogenów.

  • Przez okres co najmniej 6 tygodni unikaj współżycia seksualnego

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub dolegliwości, konsultuj je z lekarzem.

Obserwacja siebie to podstawa. Każdy dzień po porodzie będzie kolejnym małym krokiem naprzód. Regeneracja przebiega etapami. Jeśli zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy, nie zwlekaj ze zgłoszeniem się na konsultacje do lekarza. Przede wszystkim zwróć uwagę na wygląd i zapach odchodów połogowych. Charakteryzują się one intensywniejszym zapachem, niż miesiączka, ale jeśli wydzielają cuchnącą, gnilną woń, może to świadczyć o stanie zapalnym. Barwa najpierw brunatna, potem brunatno-żółta, z czasem powinna stawać się coraz jaśniejsza.

Autor:
Gertruda Niwelska

 

Powrót