Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Herbata doskonała na mrozy i upały

Fakty i mity – właściwości zielonej herbaty a czarnej, herbata a zdrowie, a także czy ona odchudza?

Data publikacji: 15 kwietnia 2016, 10:56
Herbata to najpopularniejszy napój na świecie. W ilości spożycia wyprzedza ją tylko woda. Jakie właściwości herbaty sprawiają, że jest ona tak chętnie wybierana? Czy jest zdrowa? Czy pomaga w odchudzaniu? Czy herbata zielona jest zdrowsza i lepsza od czarnej? No i co z herbatami w saszetkach? Czy to prawda, że tzw. herbata ekspresowa to napój herbaciany gorszej jakości?
Herbata a zdrowie – rodzinazdrowia.pl

Właściwości herbaty dobre na wszystko

Jak najbardziej. Sprawdza się nie tylko w trakcie zimowych wieczorów, z racji tego, że doskonale rozgrzewa, pobudza oraz pomaga walczyć z sennością, ale także doskonale gasi pragnienie i orzeźwia (herbata nie odwadnia organizmu, wręcz odwrotnie). Nawet podczas upałów można ją pić ciepłą lub w postaci mrożonej. W tym ostatnim wypadku, do mocnego herbacianego naparu wystarczy dodać kilka kostek lodu – uzyskamy w ten sposób zdrowy, orzeźwiający napój, bez cukrów, dodatkowych substancji słodzących i konserwantów, który ugasi pragnienie.

Właściwości zielonej herbaty vs. czarnej

Nie ma dowodów na to, że właściwości czarnej herbaty są lepsze lub gorsze od właściwości zielonej herbaty. Napoje z obu herbat działają na organizm pozytywnie i choć dotychczas wskazywano, że herbata czarna ma w tym mniejszy udział, nie ma na to jednoznacznego potwierdzenia. Wręcz odwrotnie, badania nad liśćmi krzewu herbacianego (Camellia sinensis lub Camellia assamica) oraz nad pozyskiwanym z nich naparem wskazują, że zarówno czarna, jak i zielona herbata wykazują porównywalne właściwości antyoksydacyjne. Co to oznacza? W ogromnym skrócie, obie herbaty hamują powstawanie wolnych rodników i gromadzenie jonów metali ciężkich, które są niezwykle toksyczne dla organizmu (niszczą lipidy, białka oraz kwasy nukleinowe).

Czy herbata odchudza?

Zwolennicy zgrabnej sylwetki, osoby aktywne fizycznie, dbające o kondycję, a także ci, którzy chcieliby schudnąć, niejednokrotnie spotkali się z radą, by wspomagać się piciem dużej ilości zielonej herbaty. Rada słuszna, bo zielona herbata wspomaga odchudzanie, a dokładniej - przyspiesza spalanie kalorii. Jednak proces ten zachodzi bardzo wolno. Żeby efektywnie spalać kalorie dzięki zielonej herbacie, należałoby dziennie wypijać ok. 8 filiżanek napoju. Warto zatem wspomagać się suplementami diety, które powstały na bazie liści krzewu herbacianego.

Małgorzata Wabińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również