Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Hemoroidy – skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Dowiedz się od czego są hemoroidy, jak je rozpoznać, jak zapobiegać i pozbyć się hemoroidów

Data publikacji: 18 kwietnia 2016, 08:28
To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Dlaczego? Dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że co druga osoba w Polsce przynajmniej raz w życiu była bądź będzie dotknięta tym schorzeniem. Dlatego koniecznie należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jak zapobiegać hemoroidom? Za wystąpienie hemoroidów, czyli guzków krwawniczych, w dużej mierze odpowiadają przewlekłe zaparcia. Te z kolei są silnie związane z dietą, najczęściej bogatą w tłuszcze, a ubogą w ważny dla prawidłowej pracy jelit błonnik. Duże znaczenie ma także siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej. Jak zapobiegać hemoroidom i co zrobić, kiedy dotknie nas ten wstydliwy problem?
Jak zapobiegać hemoroidom – rodzinazdrowia.pl

Jak rozpoznać hemoroidy w odbycie?

Głównym symptomem pojawienia się hemoroidów jest krwawienie pojawiające się podczas oddawania stolca lub bezpośrednio po defekacji (wypróżnieniu). Krew przy guzkach krwawniczych jest żywo czerwona – obecność skrzepów krwi czy też krwi w ciemnym kolorze może wskazywać na inne choroby układu pokarmowego. Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować nawet najmniejszych krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozostałe objawy hemoroidów to między innymi:

  • ból w okolicach odbytu,
  • swędzenie, 
  • pieczenie,
  • zdarza się również brudzenie bielizny.

Jakie są objawy hemoroidów - rodzinazdrowia.plZ uwagi na pojawiające się dolegliwości oraz popularność tego schorzenia, każdy powinien wiedzieć jak rozpoznać hemoroidy. Oczywiście diagnozę stawia proktolog po odpowiednim zbadaniu pacjenta, ale już pierwsze symptomy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Tym bardziej, że krwawienie z odbytnicy może również oznaczać bardzo poważne choroby.

Jak powstają hemoroidy?

Przyczyn jest wiele, ale u podstawy powstawania hemoroidów leży utrudnienie odpływu krwi z odbytniczych splotów żylnych. Stanem, który predysponuje do hemoroidów, może być ciąża, a także poród siłami natury – blisko połowa ciężarnych boryka się z tym problemem, co ma związek między innymi z burzą hormonalną w organizmie kobiety (hormony powodują wolniejszą pracę jelit, sprzyjając tym samym zaparciom). Siedzący tryb życia to kolejny czynnik powodujący przekrwienie i w konsekwencji utrudnienie odpływu krwi ze splotów żylnych. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania hemoroidów, tak jak już zostało to wyżej wspomniane, są zaparcia, którym sprzyja dieta bogata w tłuszcze i uboga w błonnik.

Przyczyny powstawania hemoroidów mogą być także bardziej poważne. Należą do nich choroby wątroby czy też zmiany w obrębie miednicy mniejszej.

Jak pozbyć się hemoroidów, czyli dieta przy hemoroidach

Jeśli już dopadną nas hemoroidy, trzeba wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Jak zatem pozbyć się hemoroidów? Oczywiście wszystko zależy od stadium zaawansowania schorzenia, które określi lekarz. Są jednak pewne podstawowe wytyczne, których należy przestrzegać. Warto tutaj przede wszystkim wspomnieć o właściwej higienie okolicy odbytu po każdym wypróżnieniu, a także zapobieganie otarciom i mikrourazom mogącym wywołać stan zapalny odbytu. Przy pojawieniu się bólu, można stosować maści i czopki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptekach. Dieta przy hemoroidachZnanym domowym sposobem leczenia hemoroidów są nasiadówki z kory dębu. Niezmiernie ważna jest dieta oraz regularne oddawania stolca – mogą pomóc w tym już tak proste sposoby, jak picie większej ilości płynów, suszone śliwki czy też siemię lniane. W cięższych przypadkach hemoroidów, lekarz może wskazać konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Hemoroidy a sport? Oczywiście! Uprawianie sportu sprzyja dobrej kondycji fizycznej i redukcji masy ciała, co jest bardzo ważne w profilaktyce występowania hemoroidów. 

Jak zapobiegać hemoroidom?

Jak widać, w powstawaniu hemoroidów bierze udział wiele czynników zależnych od stylu życia. Ważne, żeby zapobiegać hemoroidom, co wbrew pozorom nie jest trudne i w wielu sytuacjach zależy od nas samych. Niezmiernie istotna przy hemoroidach jest dieta, właściwa pielęgnacja ciała i higiena.

Mimo że wiele osób może czuć wstyd i lęk przed wizytą u lekarza (w końcu schorzenie dotyczy bardzo intymnego miejsca), to nie należy się długo zastanawiać. Szybka reakcja nie tylko przyspieszy leczenie, ale też pozwoli wykluczyć inne potencjalnie groźne choroby związane z okolicami odbytu.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót