Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaWarzywa i owoce

Gruszka – owoc, po który warto sięgać

Poznaj najważniejsze wartości odżywcze gruszki!

Data publikacji: 27 grudnia 2018, 09:00
Gruszki, zaraz po jabłkach, są owocami, które najczęściej wybieramy jesienią. Są smaczne i zdrowe. W dodatku, wbrew obiegowej opinii, nie są kaloryczne. Co zrobić z gruszek? Jakie wartości odżywcze je wyróżniają? Czy łagodzą dotkliwe skutki picia alkoholu?

Spis treści:

Gruszki osłodzą nam deszczowe dni, pamiętajmy przy tym, że mogą je jeść także osoby będące na diecie odchudzającej. Przeciętny owoc (bez ogryzka) waży ok. 130 g i dostarczy naszemu organizmowi 75 kcal oraz 4 g prozdrowotnego błonnika. Powodów, dla których warto jeść jesienne odmiany – Konferencję czy Bonkretę Williamsa – jest znacznie więcej.

Wartości odżywcze gruszki

Te jesienne owoce są źródłem witaminy K, która odpowiada za właściwą krzepliwość krwi, minimalizując, a nawet zapobiegając krwawieniom zewnętrznym i wewnętrznym. Podaje się ją noworodkom, aby chronić je przed niebezpieczną chorobą krwotoczną. Na niedobór tej witaminy są też narażeni dorośli, którzy zmagają się z poważnymi chorobami jelit oraz wątroby, przez dłuższy czas przyjmowali antybiotyki bądź zażywają leki zakrzepowe lub obniżające poziom cholesterolu we krwi. Co ważne, decyzji o jej suplementacji nie podejmujmy samodzielnie, lecz skonsultujmy ją z lekarzem. Oprócz tego gruszki zawierają również witaminy C, E, B6 i A.

Nie tylko witaminy

Gruszki są cennym źródłem potasu. W 100 g znajduje się ponad 115 mg tego elektrolitu, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Potas odgrywa istotną rolę w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto, poprawia napięcie mięśni oraz zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu do komórek mogą przedostać się cenne składniki odżywcze. Wpływa także na pracę gospodarki wodnej i kwasowo-zasadowej. Choć niedobór tego pierwiastka zdarza się rzadko, to może być on groźny dla zdrowia, wywołując nadciśnienie czy zaburzenie pracy serca.

W gruszkach znajdują się także śladowe ilości boru i jodu. Ten pierwszy m.in. chroni układ kostny przed utratą wapnia. Z kolei niedobór tego drugiego wywołuje niedoczynność tarczycy.

Czy gruszki są ciężkostrawne?

Często możemy spotkać się z opinią, że gruszek nie powinny jeść osoby o wrażliwych żołądkach. Tymczasem zjedzenie jednego–dwóch owoców na drugie śniadanie bądź podwieczorek poprawia trawienie oraz reguluje rytm wypróżnień. Warto jednak mieć na uwadze, że dojrzałe i soczyste gruszki zjedzone w nadmiarze nierzadko wywołują biegunkę. Natomiast zielone, twarde, kwaskowate odmiany działają odwrotnie – mogą być przyczyną zaparć.

Jesienne odmiany gruszek

Grusze dojrzewają latem, jesienią i zimą. Za najsmaczniejsze uważa się owoce z przełomu września i października. Koniecznie spróbujmy jesiennej – odmiany Konferencja – jej owoce są słodkie i soczyste. Są idealne zarówno do przetworów – dżemów, konfitur, nalewek, marynat – jak i bezpośredniego jedzenia. Z kolei odmiana Bonkreta Williamsa ma bardziej winny posmak, ale nie brakuje jej słodyczy. Przygotujemy z niej pyszny sok i kompot. Można ją także suszyć i oczywiście jeść na surowo.

Na słodko

Gruszki, zwłaszcza te w syropie, stanowią świetny dodatek do kruchych ciast, tart, serników i muffinów. Ich smak podkreślą migdały oraz korzenne przyprawy, m.in. imbir i cynamon. Karmelizowane gruszki pasują zarówno do deserów, jak i drobiu, w szczególności wątróbki oraz pieczonego kurczaka. Surowe kawałki owoców można też dorzucić do naturalnego jogurtu, owsianki i musli.

Na słono

Surowe gruszki nadadzą wyjątkowego, słodkawego smaku kremowi z białych warzyw. Świetnie komponować się będą też z zielonymi sałatami z orzechami włoskimi, dressingiem z octu balsamicznego, z serami – pleśniowym, gorgonzolą, kozim czy roquefortem – lub filetem z kurczaka bądź indyka.

Gruszki na kaca

Według australijskiego, rządowego instytutu badawczego CSIRO z siedzibą w Canberze, szklanka soku z gruszek lub zjedzenie kilku owoców przed spożyciem alkoholu może załagodzić przykre skutki kaca. Naukowcy twierdzą, że owoce ułatwiają metabolizm używki. Należy jednak mieć na uwadze, że badaniu poddano gruszki japońskie, które mają kształt… jabłka.

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót