Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Gorąco, a ty w biurze? Zobacz, jak ułatwić sobie pracę podczas upałów

Jak przetrwać upał w pracy? Co zrobić, gdy temperatura w pomieszczeniu pracy jest wysoka?

Data publikacji: 9 sierpnia 2016, 07:00
Lato to pora roku, która kojarzy nam się ze słoneczną pogodą i wypoczynkiem. Niestety urlop trwa zaledwie kilka tygodni, a pozostałe gorące dni musimy spędzić w biurze. Wraz z nadejściem fali upałów, przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu staje się mało przyjemne, a dodatkowo może być niekorzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia. Warto poznać kilka sposobów na to, aby podczas upałów poczuć się bardziej komfortowo w miejscu pracy.
Upał w pracy - rodzinazdrowia.pl

Temperatura w pomieszczeniu pracy podczas upałów

Zgodnie z zasadami BHP, temperatura w pomieszczeniu, w którym wykonywana jest praca biurowa, nie powinna być niższa niż 18 stopni. Jednak przepisy nie odnoszą się wprost do górnej granicy. Za optymalną temperaturę w biurze uważa się taką, która nie przekracza 20-25°C. W upalne dni może ona być wyższa, dlatego pracodawca powinien zadbać o to, aby pomieszczenie było wyposażone w klimatyzację lub inny system wentylacyjny, który pomoże nam przetrwać upał w biurze. Pamiętajmy jednak, że różnica między temperaturą w firmie a tą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 °C, ponieważ w innym przypadku możemy nabawić się przeziębienia.

Dress code a upał w pracy

Nie bez znaczenia jest właściwy ubiór, dzięki któremu praca w upały staje się łatwiejsza. Ubrania wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów, takich jak bawełna czy len, będą najlepsze na letnią porę roku, ponieważ zapewniają naszej skórze odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli pozwala na to przyjęty w firmie dress code, wybierzmy buty z odkrytymi palcami lub takie, które pozwolą naszym stopom oddychać (np. espadryle w stonowanych kolorach). Kobiety w czasie upałów powinny zrezygnować z ciężkiego makijażu i postawić na kosmetyki, które nie spłyną z twarzy, gdy zrobi się gorąco. Warto również wyposażyć się w wodę termalną, którą wcześniej możemy włożyć do lodówki, a następnie spryskać nią twarz i dekolt. Taki zabieg z pewnością przyniesie naszej skórze ukojenie.

Praca w upały a właściwe nawodnienie organizmu

Pamiętajmy, że podczas upałów w biurze powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość płynów (jeśli temperatura przekracza 28°C w pomieszczeniu, pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom odpowiednio zimnych napojów). Napoje zawierające dużą ilość cukru nie ugaszą naszego pragnienia, a nawet je wzmogą. Dlatego najlepiej jest pić dużo wody niegazowanej. Możemy dodać do niej plasterki cytryny lub listki mięty, które wzbogacą jej smak. Możemy również zabrać do pracy mrożoną herbatę lub pitny jogurt, które po wyjęciu z lodówki na pewno nas przyjemnie ochłodzą.

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również