Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Gdy pali w przełyku – czym jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia refluksu żołądkowego. Odpowiednia dieta może pomóc

Data publikacji: 4 kwietnia 2016, 13:49
Refluks żołądkowo-przełykowy to wracanie treści pokarmowych oraz soków żołądkowych do przełyku. Ta dosyć często spotykana choroba jest uciążliwa dla chorego i powoduje duży dyskomfort. Nie wolno jej lekceważyć czy ograniczać się do leczenia objawowego – nieleczony refluks może doprowadzić do uszkodzenia przełyku, pojawienia się stanu zapalnego, a nawet raka. Jakie są przyczyny i objawy refluksu żołądkowo-przełykowego? Na czym polega leczenie?
Refluks żółądkowy dieta - rodzinazdrowia.pl

Przyczyny i objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Najczęstszą przyczyną powstania refluksu jest zwiotczenie zwieracza przełyku, usytuowanego przy wejściu do żołądka. U ludzi zdrowych rozluźnia się on na parę sekund, by przepuścić pokarmy, płyny czy ślinę. U chorych na refluks pozostaje on rozluźniony na dłużej, co jest przyczyną cofania się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku. Choroba ta może być również efektem ubocznym operacji żołądka, częściej dotyka osób  otyłych, palących papierosy oraz spożywających duże ilości alkoholu oraz kawy. Objawami refluksu są:

  • uczucie pieczenia w przełyku,
  • ból w okolicy mostka,
  • odbijanie się,
  • zgaga.

Może dochodzić do cofania się treści pokarmowych, a nawet do wymiotów, zwłaszcza w pozycji leżącej lub przy schylaniu się.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

Podstawą leczenia refluksu jest prawidłowo postawiona przez lekarza diagnoza. Konieczne może być wykonanie specjalistycznych badań: prześwietlenia z kontrastem, gastroskopii i pomiaru kwaśności w przełyku. Po potwierdzeniu refluksu, trzeba przede wszystkim liczyć się ze zmianą nawyków żywieniowych. Chorzy powinni unikać tłustych pokarmów, czekolady oraz alkoholu. Należy również jeść regularnie i częściej , ale zdecydowanie mniejsze porcje. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest bardzo ważnym aspektem przy refluksie – ze względu na częstsze zachorowania osób otyłych. W niektórych przypadkach należy choremu podawać leki hamujące wytwarzanie soków żołądkowych. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja. Jednak podstawą jest stosowanie odpowiedniej diety.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót