Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Gdy nasze dziecko ma krzywicę

Krzywica u dzieci – poznaj objawy oraz jak wygląda leczenie krzywicy u niemowlaka

Data publikacji: 22 lutego 2016, 15:44
Krzywica to choroba dziecięca, rozpoznawana najczęściej pomiędzy drugim miesiącem a trzecim rokiem życia. W krajach rozwiniętych występuje dość rzadko. W jej przebiegu dochodzi do demineralizacji kości, co związane jest z niedoborem witaminy D. Niedobór ten skutkuje zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, które z kolei powoduje zmiany w układzie kostnym i zaburzenia rozwojowe. Kości ulegają odkształceniu, są miękkie i kruche. Okres niemowlęcy i dziecięcy sprzyja zachorowalności, ponieważ układ kostny podlega wtedy intensywnemu wzrostowi. Krzywicy u dzieci można skutecznie zapobiegać w czasie ciąży, zadbać o prawidłowy rozwój dziecka już w pierwszych tygodniach jego życia, a jeśli choroba zostanie zdiagnozowana – całkowicie wyleczyć.
Krzywica u dzieci – objawy, leczenie – rodzinazdrowia.pl

Krzywica u dzieci – objawy

Wśród objawów krzywicy wyróżniamy objawy:

  • wczesne (zwiastunowe),
  • ogólnoustrojowe,
  • kostne.

Objawy zwiastunowe są dyskretne, niespecyficzne i pojawiają się już u niemowląt. U dzieci dotkniętych krzywicą obserwuje się opóźnione wyrzynanie ząbków. Powiększeniu ulega wątroba i śledziona, a klatka piersiowa ma mniejszy obwód, jest dzwonowata, kurza. Pojawiają się charakterystyczne deformacje kostne, takie jak na przykład tak zwany różaniec krzywiczy, czyli zgrubienia na granicy kostnej i chrzęstnej żeber. Kolejnymi objawami krzywicy u dzieci są także nieprawidłowości w obrębie kregosłupa, garb krzywiczy, zniekształcenia kończyn i stóp. Ostatecznie dziecko zaczyna układać nóżki koślawo, zwłaszcza w okolicy kolan. Powstają wady klatki piersiowej, płaskostopie, a wiotkie mięśnie opóźniają rozwój motoryczny dziecka. Na tym etapie zmiany są już nieodwracalne.

Niedobory witaminy D a krzywica u niemowlaka

Krzywica u dzieci – leczenie – rodzinazdrowia.plNiedobór witaminy D to najczęstsza przyczyna krzywicy u dzieci. Organizm pozyskuje ją w dwojaki sposób. Pierwszym jest produkcja witaminy D w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Można ją również dostarczać do ustroju za pomocą pokarmu. Dopiero aktywna forma witaminy D może spełniać w organizmie funkcje, dla których utrzymanie jej odpowiedniego poziomu jest tak istotne. Aktywacja ma miejsce w wątrobie i nerkach, gdzie znajdują się dwa enzymy odpowiedzialne za ten proces. Głównym zadaniem witaminy D jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu, jednak ma ona również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i krzepnięcie krwi. Niedobory witaminy D mogą wynikać z upośledzonego jej wchłaniania, nieprawidłowego żywienia, słabego nasłonecznienia czy wcześniactwa.

Krzywica u dzieci – leczenie

Leczenie krzywicy u dzieci polega na podawaniu witaminy D3. Odpowiednio dobrane, ustalone przez lekarza dawki przywrócą homeostazę wapniowo-fosforową organizmu. Istotne w trakcie terapii jest zadbanie o odpowiednią dietę dziecka. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie może ich zabraknąć w przygotowywanych posiłkach. Podaje się ją bezpośrednio do buzi dziecka przed lub po karmieniu. W okresie letnim, kiedy skóra dziecka jest bardziej eksponowana na promieniowanie słoneczne, po konsultacji z lekarzem dawkę witaminy można zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Leczenie trwa od 4-6 tygodni do nawet kilku miesięcy.

Krzywica u niemowlaka a inne objawy

Krzywica u niemowląt – przyczyny – rodzinazdrowia.plObjawy krzywicy u niemowląt są dość dyskretne i mogą wymagać dodatkowych badań laboratoryjnych. Najwcześniej pojawia się drażliwość i niepokój dziecka oraz skłonność do zaparć. Do bardziej specyficznych objawów należy silny zapach moczu przypominający amoniak oraz pocenie się potylicy niemowlęcia podczas snu i karmienia. Problemy z prawidłowym rozwojem układu kostnego powodują opóźnienie zrastania się ciemiączka. Zaobserwować można także spłaszczenie główki dziecka w obrębie potylicy. Planując ciążę i potomstwo, warto pomyśleć o profilaktyce krzywicy. Prawidłowy rozwój dziecka zapewni odpowiednia dieta w ciąży, bogata w warzywa, owoce, jajka, masło i chude mięso. Równie istotne jest częste przebywanie na świeżym powietrzu. W związku ze stosunkowo małym nasłonecznieniem w Polsce, zaleca się profilaktyczne podawanie witaminy D3 wszystkim niemowlętom od 3. tygodnia życia.

Magdalena Bednarowicz
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót