Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Gdy ciężko się oddycha

Data publikacji: 11 kwietnia 2024, 15:53
Kiedy nasze drogi oddechowe potrzebują wsparcia, często sięgamy po różne metody, aby złagodzić dolegliwości i przynieść ulgę. Jedną z nich jest nebulizacja, która uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod aplikacji lekarstwa.

Spis treści:

Na czym polega nebulizacja?

Nebulizacja to medyczny proces polegający na dostarczaniu leków do organizmu poprzez mechaniczną inhalację w postaci mgiełki lub aerozolu. To skuteczna metoda terapeutyczna, szeroko stosowana w leczeniu różnych chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie oskrzeli czy płuc oraz mukowiscydoza. Może być pomocna w leczeniu ostrych i przewlekłych postaci infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Znajduje także zastosowanie w przypadku przeziębienia i kaszlu, zapalenia zatok oraz do domowej, codziennej profilaktyki górnych i dolnych dróg oddechowych, nawilżania i łagodzenia podrażnionej śluzówki gardła.

Podczas nebulizacji lek jest zamieniany w małe cząsteczki, które są rozpraszane w postaci mgiełki lub aerozolu. Pacjent wdycha tę mgiełkę przez specjalną maskę lub ustnik, będący częścią urządzenia zwanego inhalatorem tłokowym lub nebulizatorem, co pozwala lekom dotrzeć do głębszych obszarów płuc.

Jak działa inhalator tłokowy?

Inhalator tłokowy służy do wykonywania nebulizacji dróg oddechowych u pacjentów dorosłych oraz u dzieci w warunkach domowych. Urządzenia te występują również pod nazwami „pneumatyczne” lub „kompresorowe”, ale wciąż jest to ten sam sprzęt. Przeznaczone są do podaży precyzyjniejszej dawki leku niż inhalatory ultradźwiękowe.  Składają się z elektrycznego kompresora – sprężarki i pojemnika na lek. Inhalator tłokowy pozwala na wykonanie jednorazowej nebulizacji z wykorzystaniem 10 ml roztworu, co stanowi optymalne rozwiązanie w przypadku większości zalecanych terapii.

Zalety terapeutyczne nebulizacji

Nebulizacja zapewnia skuteczne działanie leków, które są dostarczane bezpośrednio do oskrzeli i płuc. Dawkowanie leków może być precyzyjnie kontrolowane, co pozwala na dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb chorego. Proces nebulizacji jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez pacjentów. Zalety nebulizacji są wymierne szczególnie w procesach leczenia dzieci i osób o dalekim zaawansowaniu zniedołężnienia (np. leżących pacjentów w podeszłym wieku), którym trudno jest aplikować preparat poprzez klasyczną inhalację.

Nebulizacja u dzieci i osób z demencją

Dzieci nie zawsze potrafią regulować wdech i wydech, czynności koniecznych przy inhalacji (depozycja leku następuje podczas głębokiego wdechu), ponadto często się wiercą i niecierpliwią. To naturalne reakcje na chorobę i stres z nią związany. Do dorosłych należy bowiem zapewnienie małym pacjentom maksymalnego spokoju i komfortu, gdyż ma to wpływ na skuteczność terapii. Zastosowanie inhalatora tłokowego jest możliwe nawet u dzieci poniżej 3. roku życia wymagających terapii wziewnych, co znacznie ułatwia proces leczenia. Dzięki temu można mieć pewność, że lek zostanie skutecznie zaaplikowany. Podobne problemy z aplikacją wziewną mogą występować przy terapiach osób z demencją. Zastosowanie nebulizatora znacznie ułatwia aplikację lekarstwa.

Łatwość obsługi

To dodatkowa zaleta tego typu urządzeń – są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Przygotowanie do użycia trwa dosłownie chwilę. Po sprawdzeniu czystości pojemnika na lek należy postawić urządzenie na płaskiej, stabilnej powierzchni, po czym blisko przy nim usiąść i napełnić pojemnik lekiem. Po zakręceniu pojemnika z zawartością lekarstwa podłączamy do niego przewód powietrzny, a drugą jego część łączymy z inhalatorem. Następnie przymocowujemy wybraną maskę lub ustnik do pojemnika na lek. Dopiero w kolejnym kroku można podłączyć urządzenie do prądu, założyć maskę lub ustnik oraz włączyć urządzenie.

Zastosowania terapeutyczne

Gdy leczenie wymaga długotrwałego podawania leków, nebulizacja może być optymalną formą terapii. Pacjenci mogą korzystać z nebulizatorów w domowym zaciszu, co ułatwia przestrzeganie zaleceń lekarskich. Procedura ta wymaga co prawda nieco więcej czasu, aby leki dotarły do docelowych obszarów płuc (zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rodzaju leku i stopnia zaawansowania choroby). Jednak w przypadku ciężkich postaci chorób może być preferowaną metodą podawania leków. Rozpylanie leków za pomocą nebulizatora pozwala na dostarczenie większych ich ilości do dolnych dróg oddechowych, co jest kluczowe w przypadku poważnych schorzeń.

Nebulizacja jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia astmy. Leki przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela podawane są bezpośrednio do płuc, co szybko i skutecznie łagodzi objawy, takie jak duszność i kaszel.

Pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) mogą korzystać z nebulizacji, aby złagodzić duszności i poprawić funkcje płuc. Inhalacja tłokowa może być stosowana w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz różnych infekcji dróg oddechowych, pomagając w ich zwalczaniu i złagodzeniu objawów. Osoby cierpiące na mukowiscydozę mogą korzystać z nebulizacji do ułatwienia odkrztuszania i usuwania zalegającej wydzieliny z płuc.

Autor: Jakub Kurowski

Image by prostooleh on Freepik Image by freepik
Powrót